Hakkında

profil

Fatih Boy

Kıdemli Yazılım Mimarı

Bilgisayar mühendisi olan Fatih Boy Ankara/Türkiye’de yaşamaktadır. Kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. İş yaşamı boyunca pek çok başarıya imza atan Fatih Boy, Microsoft tarafından 2011-2016 yıllarında üst üste 6 defa Visual C#, Visual Studio and Development Technologies gibi konularda Microsoft En Değerli Profesyoneli (MVP) ödülüne layık görülmüştür. C#, Java, Asp.Net, Php gibi farklı programlama dilleriyle ve Mysql, MsSql, Oracle veritabanlarıyla masaüstü uygulamaları, web teknolojiler, akıllı istemciler gibi pek çok farklı mimari üzerinde çalışmıştır.

DevOps süreçleri, kurumsal veri yolu ve sistem mimarileri konularında uzmanlaşmıştır. Jenkins, Elasticsearch, Redis, RabbitMQ, Kubernetes, Openshift v.b. pek çok ürün ve teknoloji üzerine danışmanlıklar vermektedir. İş hayatı boyunca yazılım uzmanı, takım lideri, proje yöneticisi, kıdemli yazılım mimarı, yazılım müdürü, danışman gibi çok farklı pozisyonlarda görev almış olan Fatih Boy, bu görevlerinde ekip çalışması, sistem mimarileri, ALM süreçleri ve DevOps gibi çok farklı konular üzerinde çalışarak önemli deneyimler kazanarak uzmanlaşmıştır.

Proje planı

Ulusal Projeler

İş yaşamı boyunca görev aldığı Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Bilgisi Sistemi (Sağlık-Net/e-Sağlık), Sağlık Bakanlığı  Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı EGE Web Servisleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı E-İhale, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kurumsal veri yolu gibi ulusal çapta projelerde önemli deneyimler kazanmıştır.

Uluslararası Yayınlar

Kendisi aynı zamanda, aralarında “Understandable Logical Design Specifications for HL7 CDA Interoperability” (MedInfo World Congree, 2007 Londra, İngiltere) ve “Simplifying HL7 v3 Message Implementation and Adaptation Using CDA” (9th International HL7 Interoperability Conference, IHIC 2008, Yunanistan) gibi yayınlarda yazar/yardımcı yazar olarak yer aldığı makaleleri bulunmaktadır.

Proje planı

Sertifikalar


ITIL Foundation
Issuer:
PeopleCert


Github Aktivitesi

Loading Fatih Boy’s github contributions.