AppFabric Beta 2 Cache yapılandırma problemleri

Bir süredir kullandığım makinelerden birisinde AppFabric Beta 2 Cache yapılandırmasında problem yaşadığım için bir adım öteye gidemiyordum. Problemim, yapılandırma adımları sonrasında aşağıdaki hatayı almaktı:

System.Management.Automation.CmdletInvocationException: Windows NT user or group 'NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE' not found. Check the name again. ---> Microsoft.ApplicationServer.Caching.ConfigStoreException: Windows NT user or group 'NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE' not found. Check the name again. ---> System.Data.SqlClient.SqlException: Windows NT user or group 'NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE' not found. Check the name again.
  at System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection)
  at System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning()
  at System.Data.SqlClient.TdsParser.Run(RunBehavior runBehavior, SqlCommand cmdHandler, SqlDataReader dataStream, BulkCopySimpleResultSet bulkCopyHandler, TdsParserStateObject stateObj)
  at System.Data.SqlClient.SqlCommand.RunExecuteNonQueryTds(String methodName, Boolean async)
  at System.Data.SqlClient.SqlCommand.InternalExecuteNonQuery(DbAsyncResult result, String methodName, Boolean sendToPipe)
  at System.Data.SqlClient.SqlCommand.ExecuteNonQuery()
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.SqlServerAdmin.CreateNewLogin(String loginName, SqlConnection conn, SqlTransaction tr)
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.SqlServerAdmin.EnsureLoginForSid(Byte[] sid, String loginName)
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.SqlServerCustomProvider.AddUser(String machine, String user)
  --- End of inner exception stack trace ---
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.SqlServerCustomProvider.AddUser(String machine, String user)
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.Configuration.Commands.RegisterCacheHostCommand.SetCustomProviderPermissions(String provider, String connStr, String account, String serviceHost)
  at Microsoft.ApplicationServer.Caching.Configuration.Commands.RegisterCacheHostCommand.BeginProcessing()
  --- End of inner exception stack trace ---
  at System.Management.Automation.Runspaces.PipelineBase.Invoke(IEnumerable input)
  at System.Management.Automation.Runspaces.Pipeline.Invoke()
  at System.Management.Automation.PowerShell.Worker.ConstructPipelineAndDoWork(Runspace rs, Boolean performSyncInvoke)
  at System.Management.Automation.PowerShell.Worker.CreateRunspaceIfNeededAndDoWork(Runspace rsToUse, Boolean isSync)
  at System.Management.Automation.PowerShell.CoreInvoke[TOutput](IEnumerable input, PSDataCollection`1 output, PSInvocationSettings settings)
  at System.Management.Automation.PowerShell.Invoke(IEnumerable input, PSInvocationSettings settings)
  at System.Management.Automation.PowerShell.Invoke()
  at Microsoft.ApplicationServer.Configuration.DistributedCacheProxy.RegisterCacheHost(DistributedCacheSettings settings)
  at Microsoft.ApplicationServer.Configuration.DistributedCacheNodePage.backgroundWorker_DoWork(Object sender, DoWorkEventArgs e)

Hata detaylarına bakıldığında mesaj mssql sunucusu üzerinde ‘NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE’ kullanıcısının yetkileri kaynaklıydı.

Problemi aşağıdaki adımları takip ederek çözmeyi başardım. Benim gibi başkalarınında benzer problemleri yaşayabileceğini düşünerek çözümü sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle, makinemde Microsoft SQL Server 2008 Express sürümü kurulu olduğu için (Visual Studio ile birlikte kurulmuştu) üzerinde yönetimsel işlemler yapabilmek için Microsoft SQL Server 2008  Management Studio Express’i indirerek bilgisayarıma kurdum.

Management Studio kurulumu ardından başlat menüsünden “Configure AppFabric” seçeneğinden AppFabric yapılandırma uygulamasını başlattım. “Configure Caching Service” sayfasından aşağıdaki ekran görüntüsündeki ayarları seçerek yeni bir önbellek kümesi kurulumu yaptım.

Configure AppFabric Caching Service AppFabric Caching Service Configuration Store AppFabric Configure Cache Node

Bu adımlar sonrasında ilerlemeyte devam ettiğimde yukarıda bahsettiğim hata mesajı ile karşılaştım. Ardından, kurmuş olduğum Management Studio’yu açarak Security –> Logins bölümünden “NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE” kullanıcısını ekledim.

AppFabric, Mssql New Login

Bu kullanıcının AppFabric önbellek yapılandırması sırasında oluşturduğum AppFabric_Cache veritabanına erişebilmesi için AppFabric_Cache –> Security –> Users bölümünden biraz önce oluşturduğum kullanıcıyı ekledim.

AppFabric, MsSql New DB User

Microsoft Sql Server 2008 üzerindeki yukarıda saydığım adımları tamamladıktan sonra yeniden “Configure AppFabric” seçeneğinden AppFabric yapılandırma uygulamasını başlattım. “Configure Caching Service” sayfasından tekrar aynı ayarlarla kurulumu başlattım; fakat bu sefer tek farkla, yeni bir küme oluşturmak yerine varolan kümeye katıl (Join Cluster) seçeneğini seçtim.

Bunların ardından yapılandırmaya devam ederek daha önce aldığım hatadaning  kurtuldum ve nihayet AppFabric Beta 2 Caching Service yapılandırmasını tamamladım.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.