AppFabric Cache ve Yüksek Erişilebilirlik

AppFabric Cache kümesi içerisinde oluşturulan her bir isimlendirilmiş önbellek bir yapılandırma anahtarına verilen değer sonrasında yüksek erişilebilirlik (High Avaliability) özelliğini kazanabilmektedir. Yüksek erişilebilir olarak işaretlenmiş olan bir isimlendirilmiş önbellek içerisinde tüm nesne ve bölgelerin bir kopyası önbellek kümesi içerisinde yer alan ayrı sunucular üzerinde barındırılır.

YuksekErisilebilirlik

Yüksek erişilebilirliği aktif hale getirilmiş isimlendirilmiş önbellek içindeki bir nesne üzerinde yapılan işlemler önbellek kümesi kontrolünde kopyaları üzerinde de gerçekleştirilir. Birincil kopyanın bulunduğu önbellek sunucusu birincil kopya üzerinde yapılan işlemi ikincil kopya üzerinde de yapılması için bu kopyayı barındıran sunucuya iletir ve yanıt gelene kadar işlem sonucunu önbellek istemcisine dönmez. Bu süreçte amaçlanan; her iki kopyanın da birbiriyle senkron olmasını garanti altına almak, tutarlılığı sağlamaktır.

Bu yapı ile birlikte birincil nesneye erişilememesi durumunda (örneğin barındığı sunucuda donanımsal arıza olması) küme ikincil kopya üzerinden işlem yapılmasına izin vererek erişilebilirlik sağlar. Yüksek erişilebilirlik konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, bu özelliğin ancak Windows Server 2008 Enterprise  ve Windows Server 2008 R2 Enterprise sürümlerinde destekleniyor olmasıdır.

Yüksek erişilebilirlik özelliğinin birden fazla kopyanın senkron kalmasının sağlanması nedeniyle performansa etkisi olabileceği unutulmamalı. Yazılım mimarları bu noktada önbelleğin yeniden yüklenmesi ve verinin kaybedilmesi durumundaki senaryoları göz önüne alarak kullanılıp kullanılmayacağına karar vermesi gerekmektedir.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.