AppFabric Önbellek Mimarisi – 2

Daha önceki makalemde sizlere AppFabric Önbellek Mimarisini mantıksal olarak anlatmıştım. Bu konuda aldığım mailler sonrasında konuyu biraz daha genişletmeye ve önbellek mimamarisini fiziksel olarak da anlatmaya karar verdim.

AppFabric önbelleği fiziksel tasarımı, dışarıdan bir bütün gibi görünen ve birbirleriyle iletişim içinde bulunan sunucu kümelerinden, önbellek kümesinden, oluşmuştur. Uygulamanız için önbellek kümesi bir bütün olarak göründüğünden, kümeye yeni bir sunucu eklenmesi ya da bir sunucu çıkartılması sonrası uygulamanızda herhangi bir değişiklik yapılması ihtiyacı bulunmamaktadır.

Önbellek kümesi fiziksel bileşenlerini inceleyecek olursak, aşağıdaki ana parçalardan oluşmaktadır;

  • Önbellek sunucusu
  • Önbellek windows hizmeti
  • Önbellek kümesi
  • Küme yapılandırma deposu
  • Powershell tabanlı önbellek yönetim aracı
  • Önbellek istemcisi

AppFabric Önbellek Fiziksel Mimarisi

Önbellek Windows Hizmetleri

AppFabric Önbellek Servisi, sunucu üzerinde çalışan bir windows servisidir. Bu servisin barındığı sunucu ise Önbellek Sunucusudur ve aynı anda bir önbellek sunucusunda sadece bir önbellek servisi yer alabilir. Pratikte, bir önbellek sunucusu pek çok ek role de sahip olabilir. Hatta gerçek hayatta ağır yük ile karşılaşmayan uygulamalarda uygulama sunucusu, önbellek sunucusu ve veritabanı sunucusu rolleri aynı makineye yüklenmiş olabilir.

Önbellek Kümesi

Bir veya daha fazla önbellek sunucusu bir araya gelerek önbellek kümesini oluşturmaktadır. Küme içerisindeki önbellek sunucuları sürekli gözlemlenerek yüksek erişilebilirlik sağlanmaktadır.

Küme Yapılandırma Deposu

Önbellek kümesi yapılandırmaları ortak bir depoda tutulmaktadır. Yapılandırma bilgilerinin tutulma ve erişilme şekline göre sadece iki tip küme yapılandırma deposu bulunmaktadır;

  1. Xml dosyası : Yapılandırma bilgileri ağ üzerinden paylaşılan bir konumda yer alan xml dosyası içerisinde tutulur.
  2. SQL Server veritabanı : Yapılandırma bilgileri önbellek sunucularınca erişilebilir bir noktaya konumlanmış olan SQL server veritabanında tutulur.

Önbellek servislerinin Network Service kullanıcı yetkileriyle çalıştığı göz önüne alınacak olursa, bu kullanıcının küme yapılandırma deposuna erişebilir durumda olması sistemin çalışması açısından oldukça önemlidir.

PowerShell Tabanlı Önbellek Yönetim Aracı

Önbellek yönetim özellikleri PowerShell üzerinden kullanıcılara sunulmuştur. Önbellek kümesi başlatma/durdurma, önbellek oluşturma/yapılandırma ve erişim yetkisi verme gibi pek çok işlemin yapılabildiği PowerShell tabanlı bu yönetim aracı bir ya da bir kaç önbellek sunucuna AppFabric kurulumundaki “Önbellek Yönetim Özellikleri” seçeneği seçilerek kurulabilir. Servis başlatma durdurma gibi fonksiyonlara sahip bu yönetim aracının doğru çalışabilmesi için PowerShell oturumunun sistem yöneticisi yetkisiyle başlatılması gerekmektedir.

Önbellek İstemcisi

AppFabric Cache tarafından sunulan önbellek özelliklerini kullanan her bir istemciye önbellek istemcisi adı verilmektedir. Önbellek istemcisi bir Asp.Net uygulaması olabileceği gibi bir masaüstü uygulaması da olabilir.

 

AppFabric Cache mimarisi firewall arkasında yer alan bir domain içerisinde çalışması üzere tasarlanmıştır ve önbellek kümesi içerisindeki iletişim şifrelenmemiştir. Bu iletişimin şifrelenmemiş olması, ağ içerisinden yapılabilecek saldırı ve giden-gelen verinin loglanmasına karşı savunmasız olduğu anlamına gelmektedir.

Önbellek kümesi yönetimi için bir komut çalıştırılması öncesi komutun çalıştırıldığı kullanıcı bilgileri yetki kontrolünden geçmektedir. İzin verilen kullanıcılar dışında bir kullanıcının kümeyi yönetmesi söz konusu değildir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada her bir önbellek sunucusu yönetici grubu küme yönetimini gerçekleştirmeye yetkilidir.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.