Asp.Net Core: İzle ve Otomatik Derle

Asp.Net Core, RTM olması ile birlikte tüm gözleri üzerinde topladı. Önceden tek bir işletim sistemiyle sınırlanan asp.net geliştiricilerinin önüne yeni olasılıklar ve bir çok farklı seçenek çıkmaya başladı. Bu gelişmelerden bir tanesi de şüphesiz ki, hafta içerisinde detaylarını verdiği şekilde Asp.Net Core uygulamalarımızı Docker container’ları içerisinde çalıştırabilmek.

Öte yandan, platform bağımsızlığını kazanan DotNet Core ve Asp.Net Core için geliştirici araç desteği daha da önemli hale gelmeye başladı. Bu konuda Visual Studio Code imdadımıza yetişse de henüz yolun başında olduğunu kabul etmek gerekir.

Asp.Net Core geliştiricilerinin karşılaştığı önemli sıkıntılardan biriside Asp.Net’ten alışkın oldukları, derle-çalıştır-değiştir-değişikliği gör sürecinin maalesef ki Windows  ve IIS ikilisi dışında olmayışı. Bunun nedeni ise; bu özelliğin DotNet’ten değil IIS’ten gelen destekten dolayı olmasıydı. Windows-IIS ikilisinden uzaklaştığınızda süreç daha çok derle-çalıştır-değişikliği gör-değiştir-derle-çalıştır  halini almakta. Önceden basit bir F5 ile hallettiğimiz tüm süreç, artık her defasından herşeyin derlenmesi, minify edilmesi, dönüştürülmesi gereken bir hal aldı.

İşte bu noktada, geliştiricilerin imdadına dotnet-watch yetişti. Bir NuGet paketi olarak sunulan dotnet-watch, asp.net core uygulama kodlarımızı değişikliklere karşı takip eden, değişiklik tespit edildiğinde de dotnet’i yeniden başlatan bir hizmet paketi.

dotnet-watch paketini projemize dahil etmek için project.json dosyasının tools bölümüne aşağıdaki şekilde bir girdi ekleyerek NuGet paketini projemize dahil etmeliyiz;

 
"Microsoft.DotNet.Watcher.Tools": {
    "version": "1.0.0-*",
    "imports": "portable-net451+win8"
}

project.json içerisine dotnet-watch nuget paketini ekleyelim

Bu ekleme ardından projemize NuGet paketlerini aşağıdaki şekilde güncelleyelim;

dotnet restore

Artık dotnet-watch paketimizi kurduğumuza göre bundan sonra asp.net uygulamamızı aşağıdaki şekilde başlatalım;

dotnet watch run

Artık kaynak kodundaki her değişiklik sonrasında uygulamamız yeniden derlenecek ve çalıştırılacaktır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.