C#, Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var?

C# : Yeni Sürüm

   13 şubat 2002 tarihinde 1.0 sürümü ile yazılım dünyasına katılan C#, bu tarihten sonraki her yeni sürümünde yazılım dünyasının en son trendlerini gerçekleştiren bir dil olma özelliğini sürdürmüştür.

   C# geliştiricileri her bir sürümde özellikle bir konuya odaklanarak adım adım ilerlemeyi tercih etmişlerdir. 1.0 sürümü ile kontrollü bir dil olarak ortaya çıkan C#, takip eden sürümlerde generikler, dil’e entegre sorgu (Linq), dinamik programlama gibi yazılım dünyasının önemli trendlerini başarıyla hayata gerçirmiştir.

   Günümüz modern uygulamalarında servis yönelimli mimari (SOA) giderek parlayan bir yıldız olmakta ve her geçen gün bu yönde geliştirilen uygulamalar artmakta. Bu mimariyi özellikle birbiriyle giderek daha entegre hale gelen iş dünyası uygulamalarında kolaylıkla görebiliriz. Bu mimarilerde, uygulamalar kendi kontrolleri dışında bulunan sistemlerle haberleştikleri, bu sistemlerden yanıt bekledikleri için standart kullanılan senkron programlama teknikleri malesef ki kullanıcılara uygulamada donmalar şeklinde yorumlanan anlık arayüz kilitlenmeleri olarak yansımakta. Harici sistemlerle haberleşmenin gerçekleştiği noktalarda uygulama geliştiricilerin tercih etmesi gereken asenkron programlama ise gerek iş mantığını değiştirmesi, gerekse de hayata geçirilmesindeki zorluklar nedeniyle maliyetli bir alternatif olarak karşımıza çıkmakta.

   Microsoft geliştiricileri de bu ihtiyacı görerek C#’ın yeni sürümünde bu yönde düzenlemeler yapmakta. Yakın zamanda daha fazla duymaya başlayacağınız yeni sürümde özellikle asenkron programlama tekniklerine yönelinerek yazılım geliştiricilerin hem daha az eforla hem de mevcut iş mantıklarında minimum değişiklikle uygulamalarında asenkron bir yapıya sahip olabilmeleri hedeflenmiş. Bu kapsamda Microsoft, C#’ın yeni sürümünde dile async ve await şeklinde iki yeni anahtar kelime daha eklemeyi planlamakta.

    Bilindiği gibi Microsoft’un .Net framework 4.0 ile birlikte değiştirdiği strateji ile tüm .net dilleri aynı özelliklerle donatılarak birbirleri ile paralel ilerlemekte. Bu doğrultuda, C#’ın yeni sürümü için belirttiğim yukarıdaki değişiklikle aynı zamanda Visual Basic.Net için de söz konusu.

    Asenkron programlamaya yönelik yenilikleri heyecanla bekleyen yazılım geliştiriciler için; yeni özellikleri öğrenerek test edebileceğiniz bir Topluluk Teknik Önizlemesi (CTP – Community Technical Preview) olan Visual Studio Async CTP Visual Studio Asenkron programlama sitesinde bulunabilir. Visual Studio 2010 üzerine kurabileceğiniz bu CTP ile gelen örneklerle gerek C#, gerekse de Visual Basic.Net ile yeni gelen asenkron programlama özelliklerine göz atma şansı yakalayabilirsiniz.

    Adından da anlaşılacağı gibi bu özellikler henüz beta seviyesinde olmayıp, sadece teknik bir ön izleme olarak bize sunulmakta. Özelliklerin, dolayısıyla da C#’ın bir sonraki sürümünün, ne zaman yayınlanacağı ise henüz açıklanmamış durumda.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

2 yorum

  1. Pingback: Tweets that mention C#, Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var? | Fatih'in Notları -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.