DNN içinde Twitter

Web sitemde yaptığım güncelleme çalışmaları arasında bugünlerde yeni yeni bulaştığım twitter ile de ilgilenmeyi ihmal etmeyim dedim.

Öncelikle Windows 7 için çok şık bir twitter gadget’ı buldum, sidebar’da çok güzel durdu doğrusu. Ardından da masaüstü ile tweet bildirimi için neler varmış bakmaya başladım. Tabiki sizinde tahmin edeceğiniz gibi ilk önce TweetDeck‘i kurdum. Tweetler’imi göndermeye artık başlamıştım; peki bunları nasıl publish edebilirim!? İlk başta web sitemde kullanabileceğim bir DNN modülü aradım. Çok güzel tasarlanmış modüllere ulaşmak pekte zor olmadı olmasına; ama bunların bir yan etkisi vardı ki sunucu tarafında sık sık twitter sitesine bağlanarak güncellemeleri çekiyordu, bu da bandwidth’imin çok fazla kullanılmasına sebep olurdu.

Web sitemde tweet’lerimi yayınlamanın ek kolay ve benim için en rahat yolunun rss feed’ini alarak bir xsl ile html’e dönüştürmek olduğuna karar verdim. Yine sevgili google imdadıma yetişti; David L. Walker’ın web sitesinde  yer alan örnek xsl ile web sitemin görselliğini bozmadan twitter ile entegre olabildim.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.