IIS Express : Biraz Cassini, Biraz IIS

Geçtiğimiz haftaya kadar asp.net geliştiriciler için geliştirme sürecinde sadece iki web sunucuyu yer almaktaydı:

  • Visual Studio aile ile birlikte gelen ASP.Net geliştirme sunucusu
  • Windows işletim sistemi ile birlikte gelen Internet Information Server (IIS)

Her iki sunucunun da kendine göre artıları ve eksileri bulumaktaydı; fakat özellikle Visual Studio ile birlikte gelen Asp.Net geliştirme sunucusu, Cassini’nin devamı da diyebiliriz, yazılım geliştiricilr tarafından sıklıkla tercih edilmekteydi. Kolaylıkla bir klasörün host edilebildiği ve oldukça “light” olan bu sunucu malesef ki bu özellikleri yanında bazı dezavantajlara da sahip.

Aslında, yakından bakılacak olursak, Asp.Net geliştirme sunucusu tam bir web sunucu sayılmayacaktır. En basitinden SSL ya da url yeniden yazma gibi özellikleri barındırmamakta. İleri düzey asp.net uygulamaları geliştiriyorsanız bu eksiklikler IIS’i tercih etmenize neden olacaktır.

Öte yandan IIS’e bakacak olursanız, tam bir web sunucusudur (hatta son eklentiler ardında koşar adım bir uygulama sunucu olma yolundadır da diyebiliriz); fakat giderek artan bir karmaşıklığa sahiptir ve kullanımında en azından giriş düzeyinde bilgi sahibi olunmalıdır. Üstelik daha yönetim konsolunun açılması noktasında dahi sistem yöneticisi yetkisi istemektedir; ki bazı durumlarda büyük kurumlar için sıkıntı sebebi olmaktadır.

Microsoft, müşterilerinden gelen geri bildirimleri dikkate alarak bu iki sunucunun arasındaki boşluğu dolduracak yeni bir ürün yayınlıyor; IIS Express. Asp.Net geliştirme sunucunun kolaylığını ve IIS’in gücünü vaadeden IIS Express’in yayınlanmasını iple çekiyoruz. 10 MB gibi küçük bir kurulum dosyasıyla hızlıca kurulabilecek olan ve herhangi bir kayıt/yapılandırma gerektirmeyecek olan ürünün diğer öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Visual Studio içerisinde debug yapmanıza olanak verecek olan bu ürün herhangi bir yönetimsel yetki gerektirmemekte
  • Aralarında SSL, Url yeniden yazma, Medya ve diğer IIS 7.x ailesi modüllerinin bulunduğu geniş web server özellikleri
  • IIS 7.x ailesinin desteklediği aynı genişleme modeli ve web.config dosya ayarları
  • Windows XP ve üzeri işletim sistemi desteği

 

Kurulumu ardından Visual Studio 2010 ile entegre şekilde çalışabilecek olan IIS Express kullanım kolaylığı açısında Asp.Net geliştirme sunucuna çok benzemekle birlikte bizlere daha çok seçenek sunacak.

Çok yakın zamanda beta sürümü yayınlanacak olan IIS Express ile bir klasörü sanal bir dizin olarak web sunucusu üzerinde barındırmak sağ tıklama menüsündeki bir seçenekle mümkün olacak.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.