IIS ve Apache’yi aynı makinada kullanma

Birden fazla IP adresine sahip olan bir makinem var ve bu makinede aynı anda hem IIS hem de Apache’yi kullanmak istiyorum. Bunu yaparken de ikisininde 80. portu kullanmalarını istiyorum ki bu sayede bu sunuculara ulaşmak istediğimde http://www.benimsunucum.com:8080/ gibi çirkin url’ler kullanmak zorunda kalmayayım.
    Bunu başarmanın anahtarlarından birisi, en başta özellikle belirttiğim gibi, birden fazla IP adresine sahip olmak. IIS ve Apache’yi ayrı ayrı IP adreslerini dinleyecek şekilde ayarlarsam herhangi bir sıkıntım kalmayacak…
   Apache’yi belirli bir IP adresi ve port üzerinden host etmek kolay; httpd.conf dosyasına da listen ile başlayan satırı aşağıdaki gibi değiştirmeniz yeterli :

Listen ip_adresi:port

      Burada ip_adresi yerine sizin ip adreslerinizden apache için kullanmak istediğiniz ve port yerine de apache’nin dinlemesini isediğiniz portunu -örneğin 80- yazmanız yeterli.

    IIS’in belirli bir IP adresini dinlemesine gelince; yapmanız gereken httpcfg.exe uuygulamasını aşağıdaki örnekte olduğu şekilde çalıştırmak.

httpcfg set iplisten -i ip_adresi

Burada ip_adresi kısmına IIS tarafından dinlenmesini istediğiniz IP’yi yazmanız gerekli. Bu arada httpcfg.exe dosyasını Windows Server 2003 cd’si içerisinde support tools altında bulabilirsiniz.

   Bu işlemlerin ardında IIS ve Apache’yi yeniden başlatırsanız tüm sorunlarınızın çözüldüğünü göreceksiniz.

net stop http /y
net start w3svc

net stop apache
net start apache

     Peki neden hem IIS hem de Apache’yi aynı makine üzerinde çalıştırmak isteyebilirim?? Bu soru için aklıma gelen ilk yanıt "yazdığınız bir uygulamanın her iki sunucu üzerinde nasıl çalıştığını daha rahat görmek için" olacaktır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.