Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2011 – İzmir

   Veee Microsoft Yaz Okulu günleri geldi geçti. Geçen yıl İzmir’de başladığım yaz okulu serüvenime bu yıl yine İzmir ile tam gaz devam ettim. Aslına bakarsanız planlanan haliyle Microsoft Yaz Okulu Ankara’ya da katılacaktım; fakat malum iş yoğunluğu.. planlarımı ister istemez alt üst etti…

Microsoft Yaz Okulu 2011, İzmir  katılımcıları ile

    Her ne kadar yoğun/sıkışık bir takvime sahip olsam da, planlarım alt üst olmuş olsa da, Microsoft Yaz Okulu 2011 İzmir’de C# ile dopdolu 2 güzel gün geçirdik. Geçen yıldan farklı olarak bu yılki yaz okulu açılışını C# ile gerçekleştirdik; ki bu benim için ayrı bir onurdu. Katılımcılarla birlikte ilk gün Visual C#’ın derinliklerine dalmadan önce Team Foundation Server’ı ve yazılım geliştirme sürecimize katkılarını inceledik. Ana konumuzun C# olduğunu da göz önüne alacak olursak, Team Foundation Server hızlı bir bakış yaptık diyebilirim. Devamında ise bir kaç ısınma konusu ardından daha zevkli konuları inceledik.

Örnek bir uygulama üzerinde çalışırken

   Yaz okulunun ikinci günü ise özellikle attribute’ler, reflection ve xml üzerinden durduk. Konunun pekişmesi için yaptığımız örneklerde xml dosyalarından tür ve veri bilgilerini okuyarak reflection yardımıyla tanımlanan nesneleri ayağa kaldırarak verilerini ekledik. Devam eden konularda ise katılımcılarla C#’ın ilerleyen sürümlerinde bizleri nelerin beklediği hakkındaki ipuçlarını paylaştım. Günün sürprizi ise bu sunum sonrasındaydı; “Kodlamak Eğlencelidir” dedik ve birlikte Windows üzerinden nasıl Kinect uygulamaları geliştirebileceğimizi gördük.

   Bu yılki yaz okulunun ev sahipliğini İzmir Ekonomi Üniversitesi üstlenmişti. Daha önce de Visual Studio ile sürekli entegrasyon hakkındaki sunumun sırasında ziyaret etme fırsatı bulduğum bu güzel üniversiteyi bir kez daha görmek benim için gerçekten hoştu. Şanslıyız ki geçtiğimiz yılki yaz okulunda yaşadığımız laboratuvar ve klima problemlerinde uzak ve zevkli bir yaz okulu geçirdik.

   Her zamanki gibi Microsoft Yaz Okulundaki tek sıkıntım iki güne sığdırmaya çalıştığım C# eğitimiydi. Her ne kadar iki gün C# gibi geniş bir konu için dar bir zaman dilimi olsa da elimden geldiğince geniş bir yelpazede bilgi paylaşımında bulundum. Bilgiye açık bulduğum katılımcı arkadaşlarımla iş hayatındaki deneyimlerimi paylaştığım iki günlük bu eğitimlerin faydalı olduğunu umuyorum.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.