Outlook’ta bir dizinde mail nesnesi oluşturma

Outlook’a yazdığım bir eklentide yeni bir klasör oluşturup içine mailler koymak istiyordum. Klasörleri oluşturma kısmı kolay, sorunsuz şekilde yaptım; ama iş mailleri bu klasöre koymaya geldiğinde sorun yaşadım. Teorik olarak baktığınızda yapılacak işlem basit aslında klasör nesnesi üzerinden yeni bir mail oluşturacak ve ilgili verileri ayarladıktan sonra saklanacak. Tıpkı aşağıda olduğu gibi :

Outlook.MailItem mailNesnesi = (Outlook.MailItem)olusturdugumDizin.Items.Add(Outlook.OlItemType.olMailItem);
mailNesnesi.Subject = "Mailin Konusu";
mailNesnesi.To = "gonderilecek@adres.com";
mailNesnesi.Body = "Mailimin içeriği";
mailNesnesi.Save();

Teoride sorunsuz çalışması gereken bu kod, malesef ki derleyip çalıştırdığımda hiçte umduğum gibi çalışmadı. Mail nesnem oluşturuluyor; fakat benim istediğim dizin içerisinde değil Drafts dizini altında. Biraz araştırma yapınca, problemime yanıtı microsoft’un haber gruplarında buldum. Bu outlook işleri bizim adımıza kolaylaştırmasından (!?) dolayı olan bir durummuş. Oluşturulan her mail nesnesi otomatik olarak drafts dizini altına yerleştirilirmiş; işin ilginç yanı bu durum not veya diğer türlerde değil, sadece mail nesneleri için oluyormuş. Bu durumda yapılması gereken ise maili ilgili dizin altına kopyalamak. Bu durumda yukarıdaki kod’a bir satır ekleyerek problemim çözülmüş oluyor :

Outlook.MailItem mailNesnesi = (Outlook.MailItem)olusturdugumDizin.Items.Add(Outlook.OlItemType.olMailItem);
mailNesnesi.Subject = "Mailin Konusu";
mailNesnesi.To = "gonderilecek@adres.com";
mailNesnesi.Body = "Mailimin içeriği";
mailNesnesi.Save();

mailNesnesi.Move(olusturdugumDizin);

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.