PowerShell ile AppFabric Cache Yönetimi

AppFabric Cache’ini powershell üzerinden yönetmek istiyorsunuz ve Use-CacheCluster, Grant-CacheAllowedClientAccount, Start-CacheCluster, Get-CacheConfig gibi pek çok komutu kullanmayı öğrendiniz. Artık pratik yapmaya hazırsınız… Başlat menüsünden Tüm programlar –> Donatılar -> Windows PowerShell -> Windows PowerShell yolunu takip ederek powershell’i başlattınız. ilk iş olarak Use-CacheCluster komutunuz çalıştırdınız.. İşte daha bu noktada hata almaya başlarsınız : “The term ‘Use-CacheCluster’ is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program.” Çünkü dağıtık önbellek üzerinde yönetimsel işlem yapmak için ihtiyacınız olan modülü, DistributedCacheAdministration, yüklememişsinizdir.

PowerShell üzerinde AppFabric Cache yönetim işlemleri yapmak için aşağıdaki iki modülü yüklemeniz gerekecektir:

  • DistributedCacheAdministration
  • DistributedCacheConfiguration

Bu işlem powershell komut satırında aşağıdaki komutları çalıştırarak yapılabilir:

Import-Module DistributedCacheAdministration
Import-Module DistributedCacheConfiguration

İkincil bir yöntem ise; Başlat menüsünden Tüm programlar –> Yönetimsel Araçlar -> Windows PowerShell Modules yolunu takip ederek PowerShell’i başlatmak. Bu şekilde diğer tüm modüllerle birlikte yukarıdaki iki modülde yükleneceği için komutları kullanabilirsiniz.

Son bir yöntem ise; bu modülleri powershell profilinize eklemek. Bu sayede profiliniz her yüklendiğinde bu komutlarda kullanımıza hazır olacaktır. Profiller hakkında detaylı yardımı PowerShell komut satırından “get-help profiles” yazarak alabilirsiniz.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.