Sürüm Yönetimi Üzerine…

    Günümüzde uygulama geliştirme giderek artan bir rekabete tanık oluyor. Her geçen gün yeni bir fikir, yeni bir ürün karşımıza çıkıyor. Özellikle mobil sistemlerin giderek yaygınlaşmasıyla zirve yapan bu durum karşısında yazılımda rekabetin kurulları da kaçınılmaz olarak değişiyor.

    Oyunun bu yeni kurallarında kazanan her zaman en iyi yazılım olmuyor; iyi fikir üretmek ve ilk olmak her zamankinden önemli. Durum böyle olunca, geliştirilen yazılımın sahaya çıkma süresi giderek önem kazanıyor. Bunun yanına bir de çevik metadolojileri eklersek kaçınılmaz olarak son kullanıcının karşısına sık sık yeni sürümle çıkmamız gerekli.

    İşte tam da bu noktada doğru yönetilen bir uygulama yaşam döngüsü yönetimi parlayan yıldız oluyor. Bu yıldızın, deyim yerinde ise, cilası ise sürüm yönetimi. Yoğun bir tempoda son kullanıcı karşısına çıkan ürünün hatasız şekilde deploy edilmesi, sürümlerin hatasız yönetilmesi en önemli ihtiyaçlardan birisi.

   İlerleyen makalelerimde sizlerle Sürüm Yönetimi konusundaki deneyimlerimi paylaşmayı planlıyorum. Team Foundation Server üzerinde oluşturduğunuz bir derleme tanımını tetiklemenizle nasıl geliştirme sunucuna ürününüzü deploy edebileceğinizi, test ve üretim ortamındaki sunucu çiftliğinizi nasıl paralelde güncelleyebileceğinizi anlatacağım. Takipte kalın 😉

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.