TypeScript’te Tünelin Sonu Gözüktü

   Bugünkü yeni sürüm fırtınası arasında gözünüzden kaçmıştır belki diye düşünerek TypeScript’e ayrı bir gönderi ayırmak istedim; sessiz sedasız TypeScript 0.9.1.1 yayınlandı.

   Pek çokları TypeScript’in 1.0 sürümünün Visual Studio 2013 ile birlikte yayınlanacağı düşüncesindeydi, bekledikleri olmadı… Aslına bakarsanız bir süredir Microsoft geliştirme bölümünce yayınlanan pek çok ürün Visual Studio (dolayısıyla da .Net framework) sürüm takviminden ayrı bir takvime sahip. TypeScript’te tabi ki buna bir istisna değil.

   Visual Studio 2013’ü bilgisayarınıza kurduktan sonra TypeScript ile oynamaya başlamak isterseniz sizi bir süpriz bekliyor;

TypeScript

   Öncelikle güncel TypeScript sürümünü kurmalısınız! Winking smile

 

Ok, bu işlem kolay. Diyaloga ok deyip açılan sayfalardaki yönergeleri takip etmeniz yeterli;

TypeScript-Guncel

 

   Bunu atlattığımıza göre şimdi biraz detaylar;

   Bu sürüm ardından TypeScript için tünelin sonundaki ışık gözüktü desek doğru olacaktır. İlk ana sürümü için yol haritası artık iyiden iyiye netleşti. Önümüzde TypeScript 1.0’a ulaşmadan önce iki temel sürüm kaldı : 0.9.5 ve 1.0 RC.

   0.9.5 sürümü TypeScript açısından önemli; çünkü bu sürümle birlikte TypeScript 1.0 Spec.’leri netleşmiş olacak. 1.0 RC sürümü adından da anlaşılacağı gibi daha çok hata düzeltme ve performans arttırımına yoğunlaşmış olacak.

   Her ne kadar pek çok önemli projede kullanılır olsa da 1.0 sürümü çıkmadan projelerde kullanılmasını tavsiye etmiyorum.. En azından 0.9.5 sürümü çıkana kadar.. Bunu söylememdeki en önemli neden TypeScript spec.’lerinin halen daha değişebilir olması; ama 0.9.5 sonrasında bu konuda büyük bir süpriz beklemiyorum. 1.0 sürümü ile birlikte de artık geriye dönük uyumluluk desteğine de kavuşacağımıza göre hiç bir problem yok.

   Güncel TypeScript yol haritasını merak edenleriniz buradan ulaşabilirler.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

2 yorum

  1. Pingback: @vukizmaz

  2. Pingback: @serdalkepil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.