VSIP Paketiniz İçin Kayıt Kütüğü Girdilerini Oluşturmak

Eğer VSIP paketinizin geliştirme süreci bittiyse; muhtemelen şu an da lurulumunu hazırlamakla meşgulsunuzdur. Bunun için yapmanız gereken şey, basitçe, bir Visual Studio kurulum projesi oluşturmak ve paketinizin çıktısını bu kuruluma eklemek. Ardında da son kullanıcının makinesinde paket kaydınızın yapılabilmesi için bazı kayıt kütüğü girdilerine ihtiyacınız olacaktır.

   Bunu yapmak aslına bakarsanız gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. İlk olarak Visual Studio komut satırına geçerek aşağıdaki komutu işletin :

RegPkg /root:Software\Microsoft\VisualStudio\8.0 /codebase Paketim.dll /regfile:Paket.reg

    RegPkg uygulaması sizin için paketinizi analiz ederek (vermiş olduğunuz attribute’lere bakarak) gerekli olan kayıt kütüğü girdilerini Paket.reg yazacaktır. Ardından kurulum prohjenizi çarak oluşturulmuş olan bu reg uzantılı dosyayı projenin kayıt kütüğü bölümünde ithal edin (bazı kelimelerin türkçesi bana garip geliyor, sanırım bunlara alışmam zaman alacak -import edin-)

   İşt ehepsi bu kadar, bitti! Artık gönül rahatlığıyla kurulum projenizi derleyerek son kullanıcıda kurabilirsiniz.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.