WinDBG x86 ve x64 Birlikte Kurulumu

   Hatırlayacak olursanız bir süre once hata ayıklama konusunda sizlere WinDBG uygulamasından bahsetmiştim. Bu makalem üzere aldığım geri bildirimlerden özellikle 64bit işletim sistemi üzerinde hata ayıklamak isteyenlerin WinDBG’nin x64 ve x86 sürümlerini aynı sistemde kurmak istediklerini gördüm. Bu noktada ise aynı handa bu iki sürümü nasıl kurulabileceği konusunda sorular aldım.

   Oldukça basit olan her iki sürümün birlikte kurulum işlemi için öncelikle Debugging Tools for Windows sitesinden  WinDBG uygulamasının kurulumunu indirmeliyiz. Ardından başlattığımız kurulumda bize sunulan seçeneklerden sadece Debugging Tools altında yer alan Redistributable Packages seçeneğini seçerek kurulumu gerçekleştirmeliyiz.

Kurulum seçeneklerinden sadece Debugging Tools altında yer alan Redistributable Packages seçeneği seçilmeli

   Bu sayede bilgisayarımıza sadece WinDBG kurulum dosyalarını kopyalamış olacağız. Varsayılan klasörlerle kurulum yapılması durumunda ihtiyacımız olan dosyalar C:\Program Files\Microsoft SDKs\Windows\v7.1\Redist\Debugging Tools for Windows klasörü altında dbg_x86.msi, dbg_ia64.msi ve dbg_amd64.msi adlarıyla yer alacaktır.

    Son olarak bu dosyalardan istediğimiz mimaride olanları arka arkaya kurarak aynı makinede çalıştırabilmemiz mümkün olacaktır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.