Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 Beta Hizmet Paketleri

Microsoft Tech.Ed 2010 Kuzey Amerika ilk gün key note’unda Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 Service Pach 1 (Hizmet Paketi 1) hakkında duyuru yaptı. Hizmet paketlerinin temmuz ayı sonunda beta sürümü olarak yayınlanmasından kısa bir süre sonra da tam sürümünün yayınlanacağı açıklandı.

Windows Vista’nın büyük hayal kırıklığı ardından yayınlanan service pack’leri sonrasında nispeten daha tutarlı hale gelmesini hatırlayanlar Windows 7 service pack’le ne gibi değişikliklerin olacağını merakla beklemekte. Microsoft, Windows 7 SP1’le birlikte işletim sisteminde yeni eklenecek özellik olmayacağını ve bu paketin daha çok toplu ve tutarlı bir güncelleme şeklinde olacağını açıkladı.

Windows 7 hizmet paketinden farklı olarak Windows Server 2008 R2 hizmet paketinde toplu ve tutarlı güncellemeler yanında yeni özellikler de gelmekte. Yeni özellikler arasında Windows Server Hyper-V’ye eklenen dinamik hafıza (dinamik olarak, çalışan sanal makinelere ayrılan hafızaların yönetilmesi/değiştirilmesi) ve Microsoft RemoteFX (Uzak Masaüstü oturumu kullanıcı deneyimi bir üst seviyeye çıkartmakta ve RDP teknolojisi üzerine kurulu) sayılabilir.

Özellikle büyük kurumsal müşterilerin yeni işletim sistemine geçmeden önce genellikle ilk hizmet paketinin yayınlanmasını beklediklerini düşünecek olursak, Windows 7 SP1’in yayınlanması sonrasında kurumsal oyunculardan da Windows 7’ye önemli geçişler yaşanacaktır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.