Windows Azure Pack ile Özel Bulut Oluşturma

   Bir önceki makalemle birlikte Windows Azure Pack’e giriş yaptıktan sonra sıra geldi kendi özel bulutumuzu oluşturmaya. Makale serisinde üzerinden gideceğim senaryo bir dış müşterilere hizmet veren bir kurulumdan ziyade, kurum içi müşterilerin kullanımına sunulan kurumsal bir özel bulut oluşturmak.

Windows Azure Pack'e genel bakış

   Oluşturacağımız özel bulut kendi içerisinde geliştirme, test ve üretim gibi ayrı alt bulutlara sahip olabilir. Bunların nasıl yapılandırabileceğinizi ileriki adımlarda bulabilirsiniz.

Windows Azure Pack bulutu

   Makalemd,e bulutun üzerinde koşacağı sunucular Windows Server 2012 ve üzeri olacak. İdealde her bir rolün bir veya daha fazla fiziksel sunucuda olması gerekmekle birlikte benim senaryom tek bir fiziksel sunucu üzerinde olacak. Öncelikle, oluşturacağım tüm sanal makinelerin üzerinde koşacağı bir sunucu yapılandırdım. Bunun için işletim sistemi olarak Windows Server 2012 R2 Core’u tercih ettim. Sonuçta tüm yapılandırma ve yönetim işlemlerini uzaktan yapacağıma göre sunucu üzerindeki konsol arayüzü işimi rahatlıkla görecektir.

   Bu kurulum ardından aşağıdaki sanal sunucuları kuralım;

  • DC01 : Üzerinde Active Directory’nin koşacağı merkezi kimlik doğrulama, DNS yönetimi v.b. işlemleri gerçekleştirebileceğim sanal sunucu. Fiziksel makinele aynı gerekçelerden dolayı işletim sistemi olarak Windows Server 2012 R Core seçtim. İşletim sistemi kurulumu sonrasında da hızlıca Active Directory kurulum ve yapılandırmasını gerçekleştirebiliriniz.
  • VMM01 : Sanal makinenelerin yönetim ve otomasyon işlemlerinin koşacağı sanal sunucu. İşletim sistemi olarak Windows Server 2012 R2 seçtiğim bu sunuya System Center Virtual Machine Manager kurulumu gerçekleştirilecek.
  • SQL01 : VMM01 makinesine kuracağımız System Center Virtual Machine Manager tarafından kullanılacak olan veritabanı sanal makinesi.
  • SPF01 : Windows Azure Pack’in Virtual Machine Manager’ı yönetebilmesi için gerekli olan arayüz servisinin kurulacağı sanal makine. Bu makine üzerine System Center Service Provider Foundation kurulumunu yapacağız.
  • WAP01 : Windows Azure Pack kurulumunu yapacağımız sanal makine.

   Makalemin başında da belirttiğim gibi gerçek hayatta bu rollerin her biri ayrı fiziksel makineler üzerinde koşacaktır. İhtiyaç duyduğumuz bir diğer rol olan Hyper-V rolü için başta beelirttiğim fiziksel makinemi kullanmayı planlıyorum. Gerçek kurulumlarda geliştirme, test ve üretim v.b ortamları ayrı ayrı Hyper-V sunucuları üzerinde koşturmanızı tavsiye ediyorum.

Gereksinimlerin hazırlanması

   Windows Azure Pack kurulumuna geçmeden önce sunucu parkurunu hazırlamalıyız. Aslına bakarsanız kurumların en kolay kısmı parkurun hazır olması sonrasında Windows Azure Pack olacak. Kurulumlarda ilk adım AD01 makinesi üzerinde bir Active Directory kurmak olacak. Kurulum ardından, sistemlerimiz tarafından kullanılacak aşağıdaki hesapları açmakta fayda var;

  • _wapvmm_sa : System Center Virtual Machine Manager’ın koşacağı domain hesabı. Bu hesap aynı zamanda VMM01 makinesinde yerel yönetici yetkisine sahip olmalıdır.
  • _wapvmmsql_sa : System Center Virtual Machine Manager tarafından kullanılacak SQL Instance kullanıcısı

   Sıradaki kurulumumuz Virtual Machine Manager tarafından kullanılacak olan SQL sunucusunun kurulumunda. Sistem kaynaklarının en uygun şekilde kullanımı ve güvenlik amacıyla kurulumu aynı zamanda VMM’in koşacağı VMM01 makinesine yapabilirsiniz. SQL Server kurulumu sırasında sadece aşağıdaki özellikleri seçmeniz yeterli olacaktır;

  • Instance Features -> Database Engine Services
  • Shared Features -> Management Tools -> Complete

Kurulum sihirbazında Server Configuration bölümünde SQL Server Agent ve SQL Server Database Engine hesapları için _wapvmmsql_sa kullanıcısını belirtmelisiniz. Database Engine Configuration bölümünde kendinizi ve Domain Admins grubunu eklemenizde fayda var.

   Virtual Machine Manager’ın gereksinimlerinden birisi de Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) olduğunu unutmayın. Dolayısıyla VMM01 makinesine Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) kurmalıyız. Kurulum sırasında dikkat etmeniz gereken tek şey Deployment Tools ve Windows Preinstallation Environment seçenekleri seçerek kurulum yapmanız.

   Bu adımlar ardından artık VMM01 makinesinde Virtual Machine Manager’ı kurmaya sıra geldi. VMM kurulumu sırasında talep edilen SQL server bilgilerine az önce kurduğumuz SQL Server adını ve _wapvmmsql_sa kullanıcını vermelisiniz. Configure Service Account  sayfasında servis için talep edilen kullanıcı adına ise _wapvmm_sa kullanıcısını vermeyi unutmayın. Bu noktada _wapvmm_sa kullanıcının VMM01 makinesinde Local Admin olarak eklenmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

   Kurulumun bundan sonraki aşamasında ise sıra Virtual Machine Manager yapılandırmasında. VMM yapılandırmasının başlı başına ayrı bir iş olduğunu düşünecek olursak, bunu ayrı bir makale altında paylaşmak çok daha doğru olacaktır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.