Windows Masaüstü için Visual Studio Express 2012

   Yakın zaman önce Microsoft, Visual Studio Express  2012 ailesi için planladığı sürümleri paylaşmıştı. Bazılarınızın gözünden kaçmış olabilir; ama paylaşılan bu sürümler arasında önemli bir eksiklik vardı; masaüstü desteği…

   Microsoft’un Visual Studio Express’in ailesinin yeni sürümünde masaüstü uygulama geliştirme desteğini çekmesi aslına bakarsanız stratejik bir adım olarak görülmeli; çünkü Express’in gibi Visual Studio’nun ücretsiz sürümlerinde bu destek verilmezken ücretli sürümlerinde hala masaüstü uygulaması sorunsuzca geliştirilebilmekte. Visual Studio Express’in hedef kitlesinin açık kaynak kod geliştiriciler, öğrenciler ve yazılım geliştirmeye yeni başlayanlar olduğunu düşünecek olursak; Microsoft’un bu kesimi yavaş yavaş masaüstü yazılımları geliştirmekten Metro style uygulama geliştirme, Windows Phone uygulamaları geliştirme, web uygulamaları geliştirme ve Azure üzerinde uygulama geliştirme gibi konulara kaydırmak istediğini düşünebiliriz. Açıklanan sürümlere baktığımızda da karşımıza çıkan tablo aslında tam da bu olacaktır.

   Öte yandan, bu strateji ile ilgili bir sıkıntı da var ki; bu yönde atılan bir adım ardından açık kaynak kodlu Windows uygulamaları önemli bir darbe yemiş olacak. Düşünün internette indirdiğiniz bir açık kaynak kodunu Visual Studio’nun son sürümünde derleyemeyecek, yeniliklerinden faydalanamayacaksınız. Mecburen Visual Studio 2010 veya alt sürümlerini kullanmanız gerekecek. Peki nereye kadar? Tabi ki Microsoft’un bu sürümlere olan desteği sonlanana kadar… Peki ya sonra??

   Durum böyle olunca da insanın aklına ister istemez şu soru geliyor; Windows 8 ile birlikte artık Windows üzerinde/Windows için uygulama geliştirme paralı mı oluyor? Sadece Visual Studio’nun ücretli sürümleri satın alınırsa mı masaüstü uygulaması geliştirilebilecek??!

   Tam da bu noktada Microsoft çok farklı kanallardan yoğun geri bildirimler aldı. Özellikle topluluklardan gelen geri bildirimleri dinleyen Microsoft önemli bir kararla Windows masaüstü uygulamaları geliştirmeye elverişli bir Visual Studio Express 2012 sürümünü duyurdu; Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop.

   Daha önceki express sürümlerinden farklı olarak, duyurusu yapılan Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop Visual Basic, Visual C# ve C++ dillerini aynı anda desteklemekte. Üstelik bu sürümle birlikte her bir programlama dili için ayrı ayrı uygulamalar yüklemenize gerek bulunmuyor. Sonbaharda çıkması planlanan bu yeni Visual Studio Express sürümüyle desteklenen tüm Windows işletim sistemleri için uygulama geliştirebileceksiniz.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

9 yorum

 1. Ümit YILDIZ   •  

  Hocam bu sürümün (Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop) ne zaman çıkacağı hakkında yeni bilgi var mı?

 2. Ahemt   •  

  Merhaba hocam ben 16 yaşında bir lise öğrencisiyim.Microsoft small basic kullanıyordum öğrenmek için ondan sonra çok basit gelmeye başladı şimdi visual basice geçmek istiyorum ama Para ödenip ödenmediğinden emin değilim o yüzden geçmelimiyim geçmemeliyim emin değilim.Sizin paralımı yoksa ücretsizmi bir bilginiz varmı.
  Yoksa başka bir programmı kullanmalıyım.Ne düşünüyorsunuz?Teşekkür ederim.

 3. Resul   •  

  Merhaba express versiyonu hakkında bir kaç sorum olacak.

  2012 express de yazdığımız programları internette yayınlayabilirmiyiz ve satabilirmiyiz.

  Ayrıca express ücretsiz ise neden (2012 express) ,bahsettiğiniz sürümde serial istiyor 30 gün sonra.

  2010 express te bu şekilde bir lisans söz konusu değilken.

  teşekkürler.

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Result,
   Elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

   İlk sorunla başlayalım; bildiğim kadarıyla express sürümlerde ticari ürün yazıp satabiliyorsun.

   Diğer sorun için; evet VS2012 express ücretsiz; ama bu kullanım için kayıt yapılmayacağı anlamına gelmiyor. 30günü aşan kullanımlar için kayıt yaptırıp seri numarası almak gerekli.

 4. Resul   •  

  Teşekkür ederim Fatih Bey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.