Windows Server AppFabric Özel Sağlayıcılarını Kaydetme

Windows Server AppFabric ile ilgileniyorsanız sağlayıcılarla çoktan tanıştınız bile. Bir önceki makalemdeki kurulum ve yapılandırma adımlarını takip ettiyseniz SQL Server AppFabric Caching Service Configuration Store Provider ve sqlStoreProvider ile yapılandırma yaptınız bile. Varsayılan olarak Windows Server AppFabric bizlere aşağıdaki sağlayıcıları sunmaktadır;

  • System.Data.SqlClient : İzleme sağlayıcısıdır, kurulum seçeneklerinde barındırma hizmetler seçildiyse bu sağlayıcı sisteminizde bulunacaktır.
  • sqlStoreProvider : Kalıcılık sağlayıcısıdır, bir önceki sağlayıcı gibi barındırma hizmetleri kurulduysa sisteminizde bulunacaktır.
  • SQL Server AppFabric Caching Service Configuration Store Provider : Önbellek sağlayıcısıdır, önbellek hizmetleri, önbellek istemcisi ya da önbellek yönetimi kurulumuyla birlikte sisteminizde bulunacaktır.

 

Windows Server AppFabric bize iş mantığımız ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda varsayılan sağlayıcıların dışında kendi özel sağlayıcılarımızı oluşturma ve sistem içerisinde kullanma olanağını sağlamaktadır.

İster varsayılan, isterse de özel olsun her bir sağlayıcı Windows Server AppFabric tarafından kullanılabilir olması için sistem kütüğünde kendini kaydetmiş olmalıdır. Kullanılabilir tüm sağlayıcılar AppFabric tarafından aşağıdaki kayıt kütüğü adresi altında aranmaktadır;

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\AppFabric\v1.0\Providers

İzleme, kalıcılık ve önbellek gibi üç ana bileşene sahip olan Windows Server AppFabric’in sağlayıcıları da bu bileşenlerden hangisi için tasarlandı ise yukarıdaki kayıt kütüğü altında sırasıyla Monitoring, Persistence ve AppFabric Caching gibi ilgili alt girdileri içerisinde toplanmaktadır.

Sisteme kaydedilecek yeni bir sağlayıcı desteklediği bileşene ait ilgili alt girdi içerisinde yeni bir girdi olarak eklenerek içerisinde aşağıdaki alt anahtarların bulunması gerekmektedir;

  • (Default)/(Varsayılan) alt anahtarında çalıştırılabilir sağlayıcının adı ve bulunduğu yer belirtilmelidir. Burada AppFabric’in sağlayıcıları adreslerinde boşluk bulunması durumunda doğru şekilde yükleyemediğini belirtmeliyim; fakat bu problemden tüm adresi çift tırnak içerinde vererek kurtulabilirsiniz.
  • DisplayName alt anahtarında sağlayıcının AppFabric yapılandırma sihirbazında görünecek olan adı belirtilmelidir.
  • Type alt anahtarında sağlayıcının tanımlandığı türü belirten tür adı, versiyonu, kültürü, açık anahtarı gibi bilgiler belirtilmelidir.

 

Kayıt Kütüğü

Windows Server AppFabric için yazacağınız özel sağlayıcılar, kurulumları sırasında yukarıda bahsettiğim anahtarlar ile kayıt kütüğündeki ilgili adreslerde girdi oluşturmanız sonrası kullanılabilir olacaktır.

Özel sağlayıcılar RC sürümü öncesine kadar PoweShell üzerinden Register-CacheProvider komutu ile de sisteme kayıt edilebiliyorken RC sürümüyle birlikte bu özellik kaldırılmış durumdadır.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.