Windows’ta otomatik login

Uzun zamandır sistemime kuracağım uygulamaları ilk olarak MS Virtual PC ya da VMware Player gibi sanal makineler üzerinde denemeyi alışkanlık edindim. Dolayısıyla da çok sık olarak bu sanal makineleri kullanıyorum. Sanırım biraz tembelim ki bu sanal makinelerin her açılışta bana kullanıcı adı ve şifre sormalarından sıkılarak buna bir çözüm aradım.

Şanslıyım ki fazla uğraşmadan aşağıda aktaracağım çözümle karşılaştım. Windows işletim sistemlerinde bir kaç ufak kayıt kütüğü ayarından sonra artık sanal makineniz kullanıcı adı ve şifre sormadan otomatik olarak açılacak. Aşağıda gördüğünüz değerleri HKEY_LOCAL_MACHINE altında bulacağınız Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon içerisinde olması ve gerekli değerlerin verilmesi gerekli.

Kayıt Veri Türü Açıklama
AutoAdminLogon REG_SZ Bu kaydın değerinin 1 olması durumunda windows açılışta otomatik olarak aşağıdaki login bilgileriyle sisteme giriş yapmaya çalışacaktır. 0 ise bu durumu iptal eder.
DefaultUserName REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan kullanıcı adı
DefaultPassword REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan şifre
DefaultDomainName REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan etkin alan adı

Şifre konusunda ufak bir hatırlatma yapmak isterim. Bu alana yazacağınız bilgi herhangi bir şifreleme algoritmasına tabi olmayıp düz metin biçiminde olmalıdır. Bu da beraberinde doğal olarak bir güvenlik problemi doğurmaktadır

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.