Utanç Duvarı

fikir-hirsizligi İnternette herkese açık blog, forum, web sitesi gibi ortamlarda bilgi paylaşımlarında bulunulması maalesef ki ülkemizde her zaman iyi olmayabiliyor. Kimi zaman, belirli bir kültür ve bilinç seviyesine ulaşamamak ya da sadece popüler olma hevesi ile, sağdan soldan yazı/makale alan ve hatta bu yazı/makalelerin yazarını, kaynağını belirtmeyi lüks bilen insanlar ortaya çıkabiliyor.

Böylesi insanlara en büyük ceza sanırım örneklerle bu yaptıklarını paylaşmak olacaktır. Bu sayfada işte böylesi insanları sizlerle paylaşmayı hedefliyorum. Lütfen benzer örnekleri yaşadıkça, buldukça bu sayfa yer alması adına iletmekten çekinmeyin…

 

Başlık Kaynak Kopya
C# ile Bir İşlemin Mini Dökümünü Almak Enterprisecoding dokumantr.com
Bilgisayarınızı C# ile uzaktan başlatın, Wake-On-Lan Enterprisecoding dokumantr.com
WCF Hizmeti Performans Ayarları Enterprisecoding dokumantr.com
C#, Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var Enterprisecoding imyohaber.com
C# 5, Async ile Kolaylaşan Asenkron İşlemleri Enterprisecoding imyohaber.com
C# ile Windows Server AppFabric Önbellek Etkileşimi Enterprisecoding nurcansaitoglu.wordpress.com
Windows Server AppFabric kurulumu ve yapılandırması Enterprisecoding yaztasarla.com
AppFabric Önbellek Mimarisi Enterprisecoding yaztasarla.com
AppFabric Caching Enterprisecoding yaztasarla.com
object ve dynamic Enterprisecoding yaztasarla.com
dynamic : statik ve dinamik diller arası köprü Enterprisecoding yaztasarla.com
Internet Explorer 9–Sabitlenmiş Siteler Enterprisecoding yaztasarla.com
Otomatik Olarak ASP.Net Uygulaması Hata Dökümünü Alma Enterprisecoding yaztasarla.com
C# ile Bir İşlemin Mini Dökümünü Almak Enterprisecoding coderbyoneself.blogcu.com
C# ile Bir İşlemin Mini Dökümünü Almak Enterprisecoding halilakcil.com
C# ile Bir İşlemin Mini Dökümünü Almak Enterprisecoding gulcinesin.wordpress.com
C# ile Windows Server AppFabric Önbellek Etkileşimi Enterprisecoding gulcinesin.wordpress.com
WCF’e Giriş Enterprisecoding gamzepolat.wordpress.com
WCF’e Giriş Enterprisecoding recepaltun.com.tr
WCF’e Giriş Enterprisecoding wcf.nedir.com
WCF’e Giriş Enterprisecoding izzetemreakca.wordpress.com

 

Sizlerden

   Sizlerden gelen geri bildirimler sonrasında üzülerek görüyorum ki zaman zaman sizlerde kendi blog paylaşımlarınızda aynı durumla karşılaşmaktasınız. Bu üzücü durumun ortadan kalkmasına bir nebze faydam olabilmesi umuduyla, sizlerden gelen geri bu geri bildirimleri aşağıda paylaşıyor olacağım;

Başlık Kaynak Kopya
WPF-XmlDataProvider ile Veri Sorgulama blog.akoken.com fevziyilmaz.com
Html Sayfasına Arka Plan Ekleme www.mehmetkirazli.com ozlemerden.wordpress.com
ASP.NET ile 3 katmanlı mimari www.mehmetkirazli.com ozlemerden.wordpress.com
C# form olayları www.ismailgursoy.com.tr skambur.blogspot.com
Metodlarda Opsiyonel Parametre Kullanmak www.sinanakyazici.com skambur.blogspot.com
C# (CSharp) ile Kayıt Defteri (Registry) İşlemleri www.sinanakyazici.com skambur.blogspot.com
GDI Kullanımı onur-gultekin.com skambur.blogspot.com
Birden Çok Sayfanın Önizlenmesi Multi Printing www.ismailgursoy.com.tr skambur.blogspot.com
PageSetupDialog Kontrolü www.ismailgursoy.com.tr skambur.blogspot.com

14 yorum

 1. Hakan GÜLEN   •  

  Bu insanları anlamakta zorlanıyorum vallahi hocam.Akıllı mı zannediyorlar kendilerini. bilgi böyle çoğalmaz.Böyle olsa olsa bilgi çöplüğü olur.Bunların yüzünden insanlar aradıkları saf bilgiye ulaşamayacaklar.Ve bu makaleyi emek verip yazan kişiyi de (affınıza sığınarak söylüyorum) enayi yerine koymaktan başka bir şey değil.

 2. Demir YASİN ORUÇ   •  

  Bu sayfayı acayip tuttum 🙂 acayip de gıcık olduğum bir olaydır fikir hırsızlığı ve bu şekilde teşhir etmenizi tebrik ediyorum…

 3. Mustafa   •  

  Bence fikir hırsızlığına kaynek belirtmedikleri taktirde giriyor. Hepsi sizin uyarınızla kaynek balirtmiş sanırım ama eğer kaynak belirtip paylaşıyorlarsa bu fikir hırsızlığına girmez. Çünkü zaten siz de insanlar bunu görsün bilsin diye paylaşıyorsunuz ve onlarda sizi belirterek paylaşmaya devam ediyor ve bu gayet güzel bir şey olurdu.

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Mustafa,
   Kaynak belirtilmesi durumunda tabiki bir yazılarım paylaşılabilir; hatta bu durumdan memnun olurum. Buradaki sıkıntı şu ki yukarıdaki sitelerin hiç birisinde ziyaret ettiğim zamanda herhangi bir referans bulunmuyordu. Bana sorarsan, burada listelendikten sonra kaynak belirtmek sadece kötünün iyisi olacaktır ve listeden çıkartılmalarına sebep olmayacaktır.

 4. Mustafa Demircioğlu   •  

  Fatih Bey Merhaba,

  Makaleleri incelediğimde 2010 yılı ağustos ayında sitemize eklendiğini görmekteyim.
  Makaleleriniz sitemizde yayına başladığı tarihte makalenizi ekleyen arkadaşımın atlamasından dolayı kısa bir süre kaynak gösterimi yapılmamış bundan dolayı sizden yeniden özür dilerim. Bu dönem içerisinde Mesut Bey’le görüştüğümde 2010 Ağustos ayı içerisinde size mail atarak makalelerinizi sitemizde yayınlamak istediğimizi bildirdiğini ve yaşanılan aksaklık için özür dilediğini fakat geri dönüşüm olmadığını söyledi.

  Makaleleriniz yazgelistir.com dan alındığı için kaynak gösterimi yazgelistir.com olarak belirtilmiştir.

  Sitenin kurulma amacı hem kendi yazığımız makaleleri, hem de okuyup değerli gördüğümüz makaleleri toplayarak insanların 1.000’lerce siteyi tek tek gezmek yerine tek bir platformdan kaliteli makalelere ulaşmalarını sağlamaktır.

  Yaptığınız yakıştırma çok ağırdır. Kimsenin yemeğine saygısızlık yapmıyoruz. Bu işten kar amacı güden bir site değiliz. sponsorlardan aldığımız kaynakların 1 kuruşuna dokunmadan üyelerimize kitap.vb şekilde dağıtıyoruz.

  2 yıllık yayın hayatımız boyunca bir tek şikayet sizden aldık. Makaleleriniz yaşanılan olaydan dolayı sitemizden kaldırılmıştır. Kimsenin emeğine saygısızlık yapmadığımızı göstermek amacıyla bundan sonra ki dönemde bu yönde alacağımız en ufak bir şikayet doğrultusunda yöneticilik görevimden istifa edeceğim.

  Yaşanılan olaydan dolayı yaztasarla.com ailesi olarak üzüntümüzü bildiririm.

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Mustafa Bey,
   Üzülerek belirtmeliyim ki belirttiğiniz tarihte ne bana, ne de yazgeliştir ailesine gönderilmiş bir mail bulunmamakta, bu noktada bir yanlış anlaşılma olduğu varsayımıyla devam ediyor olacağım. Yukarıda listelenen ve sitenizde benim ve yazgeliştir ailesinin izni dışında kullanılan makalelerim ile ilgili olarak 08.09.2010 23:03 tarihli göndermiş olduğum ikaz sonrasında işlem yapılarak sitenizden kaldırılması sağlanmıştır. “Otomatik Olarak ASP.Net Uygulaması Hata Dökümünü Alma” başlıklı makalem ise 15.08.2011 tarihi sonrasında sitenizden kaldırıldığı tespit edilmiştir.

   Yayınlanan makalelerin telif hakları konusunda daha hassas davranıyor olacağınızı öğrenmekten kendim ve bilgi paylaşımında bulunan herkes adına mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Aynı yaklaşımın yazgelistir.com sitesinden alınmış olan ve sitenizde şehven yazar bilgileri paylaşılmamış olan diğer makaleler için de uygulanacağını umuyorum.

   İlginiz için teşekkür ederim

 5. Ömer   •  

  Merhaba,

  Utanc duvarı olayını iyi düşünmüşsünüz fakat bu işin önüne geçemeyeceğinizi düşünüyorum burda yaptığınız iş bence adamların işine yarıyor 🙂 Reklamın iyisi kötüsü olmaz felsefesini geçtim adamlara direk link vermişsiniz sitenizden.href tagından sonra rel=”nofollow” kullansaydınız keşke(Bu linkler sayesinde Google’ın gözünde özgün olmayan siz görünüyor olabilirsiniz).
  Bu tarz durumlarda yazınızın google da onların önünde çıkması sizin onlara vereceğiniz en iyi cevap olacaktır.
  Size tavsiyem şu olacak sizden çaldığı sayfaları burda göstererek adamlara artı backlink sağlayacağınıza google adsense kullanıyorlarsa google adsense üstünden yada direk google üstünden çalıntı yazı diye şikayette bulunursanız bir çok cezaya maruz kalabilirler.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Güzel yazılarınız içinde teşekkür ederim.

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Ömer,
   Backlink konusunda haklısın, gözümden kaçmış. Dikkatin ve önerin için teşekkür ederim.

 6. ilknur   •  

  Zaman feda edilerek emek verilerek yapılan bir işi hiç utanmadan sahiplenen insanlar. Kesinlikle referans göstermeden yapılan paylaşımlar bir şekilde yaptırıma tabiii tutulmalıdır. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 7. Müslüm İncedal   •  

  Yanlış düşünüyorsunuz hırsızlık suçunda haksız kazanç eldesi ön şarttır kaldı ki bahsettiğiniz kişilerin bir kazanımı yoktur burada insanlar sizin bilgilerinizin yayılmasına yardımcı oluyor kaynak gösterse ne yazar göstermese ne yazar bu kadar basit şeylere takılmayın bilgi paylaştıkça çoğalır…

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Müslüm,
   Hırsızlık için bir kazanç şart değildir… Ama konu bu kadar sığılaştırılacak ve basitleştirilecek bir konu da değil zaten. Fikirlerin çalınmasını bir yana bırakacak bile olsak, bu kişilerin kendi ziyaretçilerini kandırdıklarını, başkalarının değerli zamanlarını harcayarak ürettikleri özgün fikir ve düşüncelerini kendilerininmiş gibi sattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada hırsızlığı yapılan / çalınan fikirdir, burada çalınan zamandır. Bunun maddi bir değerinin olması ya da olmaması yapılan işin ciddiyetini hiç bir şekilde değiştirmeyecektir.

   Bu konuyu hafife alan kişilerin aynı şekilde özgün bir parçayı yazarından izin almadan satan, bir filmi bir yazılımı korsan kopyalayıp satan insandan ya da en yumuşak ifadeyle bunlara çanak tutanlardan bence en ufak bir farkı yok… Bu fikirdeki insanların çoğunlukta olduğu toplumlar maalesef ki aydınlarını küstürerek özgün fikir/eser/yazılım üretemeyecek ve karanlığa mahkum kalacaktır. Sizin düşlediğiniz gelecek bu mu?

 8. Harun   •  

  Merhabalar,

  Utanç duvarını düşüncesine kesinlikle katılıyorum. İnsanın saatlerini harcayarak yazdığı bir yazının kaynak gösterilmeden başka bir sitede görmesi gerçekten üzücü. Kopya yapıştır yapan insanların bunu anlamasını biraz güç olsada.

 9. Önder Köktürk   •  

  Fatih linkler expire etmiş yada siteler kapanmış. yani kimin neyi nasıl yaptığı/çaldığı net anlaşılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.