AppFabric Cache hakkında yazdığım  önceki makalelerden gerek ne olduğu gerekse de yapısının nasıl olduğu hakkında detaylı bilgiler edindiğinizi umuyorum. Bu bilgilerden sonra eğer sizde bana benziyorsanız artık kodlamaya geçmek için sabırsızlanıyorsunuzdur; fakat kodlama aşamasına geçmeden önce takip etmeniz gereken bir kaç adım bulunmakta. Bu yazımda bu adımların neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle denemelerinizi gerçekleştireceğiniz bir önbellek oluşturmalısınız. Bunun için bir Windows PowerShell komut satırı açarak PowerShell oturumunuz süresince çalıştıracağınız önbellek komutlarının hedefi olacak önbellek kümesini belirtmeniz gerekli.

Use-CacheCluster

Bu adımdan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç noktayı özellikle not düşmem gerekir; bazı önbellek komutları ancak sistem yöneticisi yetkileri ile çalışmaktadır. Bu sebeple Windows PowerShell oturumunu sistem yöneticisi olarak başlatmanız önemli. İkinci olarak ise (yukarıdaki komutu yazımın devamını okumadan çalıştırdıysanız zaten göreceğiniz gibi) gerekli yönetim modülünü yüklenmeniz gerekli;

Import-Module DistributedCacheAdministration

Eğer DistributedCacheAdministration modülünü yüklemeden Use-CacheCluster komutunu çalıştırdıysanız aşağıdaki görüldüğü gibi “The term ‘Use-CacheCluster’ is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.” şeklindeki hata mesajı ile karşılaşacaksınız. Bu konuda daha detaylı bilgi PowerShell ile AppFabric Cache Yönetimi başlıklı makalemde bulunabilir.

UseClusterError 

Use-CacheCluster komutu Provider ve ConnectionString adlarıyla iki parametre de kabul etmektedir. Bu parametrelerden;

  • Provider parametresi, küme yapılandırma bilgilerinin saklanacağı ortamı belirtmektedir. Bu parametreye XML (XML providerı için) ve System.Data.SqlClient (SQL Server providerı için) değerlerinden birisi verilebilir.
  • ConnectionString parametresi, veritabanı bağlantı cümleciğini belirtmektedir.

Üzerinde çalışacağınız önbellek kümesini belirtmeniz ardından artık yeni bir önbellek oluşturabilirsiniz;

New-Cache deneme

Yukarıdaki komutun PowerShell oturumunda çalıştırılmasıyla birlikte önbellek kümesinde deneme adıyla yeni bir isimlendirilmiş önbellek oluşturulacaktır. Burada deneme dışında istediğiniz herhangi başka bir önbellek ismi de seçebilirsiniz.

Yeni bir önbellek oluşturulurken yukarıda olduğu gibi sadece önbelleğin adının verilmesi yeterli olacaktır; fakat istenirse yüksek erişilebilirlik, nesne yaşam süresi, bilgi verme gibi ayarlarını da verebilirsiniz.

  • CacheName parametresi, önbelleğin hangi isimle oluşturulacağını belirtir.
  • Secondaries parametresi, önbellek için yüksek erişilebilirlik özelliğinin tanımlanıp tanımlanmayacağını belirtir. 0 ve 1 değerlerini verebileceğiniz bu parametrede yüksek erişilebilirlik için 0 değeri kullanılmalıdır.
  • Eviction parametresi, önbellekte bulunan nesnelerin silinme (tahliye) politikasını belirtir. LRU (Least Recently Use-En az kullanılmış olan) ve None (tahliye politikası kullanma)  değerlerini verebileceğiniz bu parametrede None değerini kullanacaksanız iki kez düşünmenizi tavsiye ederim. Tahliye politikasının kullanılmayacağının belirtildiği None değeri alan bir önbellek sunucusu zaman içerisinde hafızasının yetmemesi problemi ile karşı karşıya kalabilir.
  • NotExpirable parametresi, önbellekteki nesnelerin bir son kullanım zamanının olup olmadığını belirtir. true (nesnelerin son kullanma zamanı yoktur) ve false (nesnelerin son kullanma zamanı vardır) değerlerini alabilen bu parametre varsayılan olarak false değerini almaktadır.
  • TTL parametresi, önbellekteki nesneler için dakika cinsinden zaman aşım süresi tanımlamanızı sağlar.
  • NotificationsEnabled  parametresi, önbellek için bildirimlerin açık olup olmayacağını belirtir.true (bildirimler açık) ve false (bildirimler kapalı) değerlerini alabilen bu parametre varsayılan olarak false değerini almaktadır.

Sıradaki adımda oluşturmuş olduğunu isimlendirilmiş önbellek için kendinize erişim hakkı tanımlamalısınız;

Grant-CacheAllowedClientAccount $env:username

Burada $env:username kullanarak PowerShell oturumunu açmış kullanıcı adını vermiş olursunuz. İsterseniz bunun yerine kendinizin ya da izin vermek istediğini bir başkasının oturum adını kullanabilirsiniz.

Tüm bu ayarlamalar ardından önbellek kümesini aşağıdaki komut ile başlatabilirsiniz;

Start-CacheCluster

Yukarıdaki adımlar size sıkıncı geliyorsa, sizler için hazırladığım ve geliştirme ortamını kurmanıza yardımcı olacak bir cmdlet’i “AppFabric Cache Yönetim cmdlet’i” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi