Windows Server AppFabric mimarisi temelde isimlendirilmiş önbellekler (Named Caches), bölgeler (Regions) ve önbelleğe alınmış nesnelerden oluşmuştur.

AppFabric Önbellek Mimarisi

İsimlendirilmiş Önbellekler

Bir önbellek; tüm programlarca erişilebilir, kullanılabilir/ayarlanabilir ortak hafıza alanıdır. Windows Server AppFabric ilk kurulumuyla birlikte “default” adıyla varsayılan bir önbelleği uygulamaların kullanımına sunmaktadır; fakat istenirse bir veya daha fazla isimlendirilmiş önbellek oluşturularak kullanılabilir. Her bir uygulama dilediği kadar isimlendirilmiş önbellek kullanabileceği gibi bu önbelleklerin her biri birbirinden yalıtılmış durumdadır. Her bir önbellek, önbellek sunucularında yatayda yer almaktadır.

Bölgeler

Bölgeler önbelleklerde ek veri taşıyıcı alanlardır. Önbelleklerden farklı olarak bölgeler küme yapılandırmasında tanımlanmayıp her bir önbellek sunucusu içerisinde yer alırlar. Önbelleklerin seçimli bir parçası olan bölgelerin var olabilmeleri için harici olarak oluşturulmaları gereklidir.

Bölgeler üzerinden önbellekler ile yapabileceğiniz standart işlemleri yapabilir, verdiğiniz anahtar üzerinden istediğiniz nesneye ulaşabilirsiniz. Bu özelliklere ek olarak; tag adı verilen ve string veri türünde veri tutabilen alanlar sayesinden bölge içerisindeki tüm nesnelerde arama yapılabilir. İstenirse bölge içerisindeki bir nesneye birden fazla da tag atanması söz konusudur.

Tabi ki bölgelerin bu özelliklerinin getirisiyle birlikte ölçeklenebilirliği gibi önemli bir özelliğinden vazgeçilmesi gerekecektir; çünkü bölgelerde yer alan nesneler sadece tek bir önbellek sunucusu içerisinde bulunabilir.

Önbelleğe Alınmış Nesneler

Önbellekler System.Object türünden nesneleri tutabilir. Daha önceki makalelerimi okuyanlar hatırlayacaklardır ki object türü .Net içerisinde oldukça güçlü bir veri türüdür. Dolayısıyla da önbellekler neredeyse her .Net veri türüyle işlem yapabilirler.

Bir nesne önbelleğe alınırken ek olarak erişimde kullanılacak anahtar kelimeler, tag’ler, sürüm bilgisi, hangi önbellek ve bölgede  tutulduğu gibi bilgiler iliştirilerek alınır.

 

unlem Önbellekler hakkında düşülmesi gereken önemli bir not ise; önbelleklerde tutulan veri şifrelenmemiştir ve doğru ayarlarla yapılandırılmış herhangi bir istemci bu veriye ulaşabilir. Bir güvenlik zaafiyetine yol açmamak için yapılandırma dosyalarınızın güvende tutulması önemlidir.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi