Home Türkçe Connect(“fırtına…”);

Connect(“fırtına…”);

by Fatih Boy
0 comment

   Dün akşam gerçekleşen ve online olarak da takip edilebilen Microsoft Connect(); etkinliğinin ilk günü gerçekten de .Net eco sistemi açısından tarihi bir etkinlikti. Doğrusunu söylemek gerekirse paylaşılan bilgileri önceden biliyor olmama rağmen suskun kalabilmek bir yana, etkinliği izlerken her şeye rağmen insan heyecan duyuyor. İlerleyen satırlarda detaylarını ileteceğim ve etkinlikte duyurulan yeniliklere baktığımızda dikkatinizi Açık kaynak, platform bağımsızlığı, uygulama geliştirme, DevOps başlıkları çekmekte. Bu başlıkları detaylandırmadan belirtmekte fayda var; gün sonuna baktığımızda artık Microsoft’un eski Microsoft olmadığını çok açık şekilde hissediyorsunuz.

Visual Studio

   Etkinliğin ilk duyurusu yeni bir Visual Studio sürümüydü. Evet, yanlış duymadınız. Üstelik ücretsiz! Hatırlarsanız daha önceden duyurulan ücretsiz Visual Studio sürümleri temelde bir platformu hedef almaktaydı. Yani hem masaüstü hem de web projelerini aynı proje de geliştiremiyordunuz. Yeni Visual Studio 2013 Community ile birlikte Microsoft bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmış. Daha çok bireysel ve açık kaynak geliştiricilere yönelik olarak çıkan ve bu adresten indirebileceğiniz Visual Studio 2013 Community ücretsiz olmakla kalmayıp artık eklentileri de desteklemekte. Dolayısıyla ücretli sürümleri ile arasındaki makas giderek kapanmakta. Bu sürümlerle geliştirilen ürünlerin ticari kullanımına da izin verileceğini düşünecek olursak büyük resimde Microsoft’un hobi, açık kaynak ve küçük ölçekli geliştiricilere önemli bir destek sunduğunu görebilirsiniz. Doğrudan görülmese de Microsoft’un bu adımı atmasının arkasındaki bir diğer gizli hedef de etkinliğin satır aralarında görülen ve pek çokları için ‘Next Big Thing’ olarak lanse edilen IoT (Internet of Things) olarak düşünülebilir.

Internet of Things

   Etkinliğin devamında .Net’in bir sonraki ön izlemesi duyuruldu; .Net 2015 preview. Doğrusunu söylemek gerekirse isim pek çokları gibi beni de hayal kırıklığına uğrattı. Aslına bakarsanız isim konusu Microsoft tarafında da sıkıntılı gibi görülüyor; çünkü kimi kaynaklarda bu sürüm .Net 4.6 olarak isimlendirilmiş durumda. .Net 2015 ön izlemesi yayınlanır da Visual Studio unutulur mu? Visual Studio’nun da bir sonraki sürümüne ait ön izleme de bu adresten yayınlandı. Bu etkinlikle birlikte resmi olarak da Visual Studio vNext adlandırılmış oldu. Daha önceki isimlendirme geleneği bozulmayarak Visual Studio 2015 adı kullanılmış.

.Net  Foundation   .Net 2015 (ya da .Net 4.6) ile birlikte duyurulan bir diğer önemli konu da kaynak kodları hakkında oldu. Microsoft .Net reference source kodlarını paylaşmaya devam ederek .Net Core kaynak kodlarını da Github üzerinden yayınladı. Microsoft’un github üzerinden yayınladığı tüm projelere https://microsoft.github.io adresinden erişilebilir. Referans Source’a http://referencesource.microsoft.com adresi üzerinde de erişilebildiğini hatırlatmak isterim. .Net foundation çatısı altında toplanan bu açık kaynak projeler’e tek ekleme .Net Core 5 değil üstelik! Nuget, Thinktecture.IdentityManager gibi projelerde bundan böyle .Net Foundation çatısı altındalar.

   Visual Studio ile ilgili duyurulardan bir başkası da Visual Studio 2013 ile ilgili. Microsoft’un düzenli olarak yayınlandığı güncellemelerde 4.sünün de yayınlandığı duyuruldu. Visual Studio 2013 Update 4 kullanıma hazır.

Pluralsight

   Yukarıda saydıklarım bile kendi başlarına önemli duyurular olmakla birlikte Connect(); etkinliğinin sürprizleri bunlarla sınırlı değildi. MSDN üyeleri bundan böyle PluralSight içeriğine ücretsiz ulaşabilecekler. Bilmeyenleriniz için açıklamakta fayda var; uzun zamandır özellikle Microsoft teknolojilerine yönelik online eğitimleri ile adından söz eden PluralSight bünyesinde barındırdığı MVP eğitmenleri ile iyi bir içerik sunmakta. Yakın zamanlarda yaptığı satın almalarla da java, donanım, açık kaynak uygulamalar gibi konularda da büyüme trendinde olan bir firma. Bu ücretsiz üyelik ile ilgili düşmem gereken önemli not; ücretsiz içerik 12 ay boyunca ve sadece 30 kursu kapsamakta.

   Visual Studio duyurularına geri dönerek Visual Studio 2015’i incelediğimizde Microsoft’un Xamarin ile sıkı iş birliğini görebiliyoruz. Etkinliğin en ses getiren duyurusu da işte bu işbirliğinden doğmakta; artık Microsoft resmi olarak Linux ve Mac OS sistemlerde .Net Framework’e destek sunmakta. Bunun anlamı çok yakında .Net framwork’ün Linux ve Mac OS sürümlerini Microsoft’un sitelerinden indirebileceğimiz. Microsoft’un uzun yıllar boyunca ofis ürünleri dışında aktif olarak bu platformları desteklemedi. Politikasını Windows temelli sistemler üzerinde kurduğunu düşünürsek bu adımın ne denli önemli bir değişime işaret ettiğini daha kolay kavrayabiliriz.

Xamarin

   Xamarin’in start edition için ücret almayacağı ve bu sürümün Visual Studio ile birlikte çalışabileceği de bir diğer duyuruydu. Tabi bir de Visual Studio’nun Android emulatör’ü var! Pek çoklarını hayali gerçek oldu diyebiliriz… Visual Studio’nun yeni Android emülatörünü iş başında görmek isteyenleriniz için Channle 9’daki bu videoyu tavsiye ediyorum.

   Bu parlak duyuruların yanında sessiz sedasız TypeScript 1.3 yayınlandı. Bu sürümün en önemli değişikliklerinden birisi de Visual Studio 2015 üzerinde Roslyn’in language Service olarak kullanılması. Bu da arkaplanda pek çok hızlanma ve iyileştirmeyi de beraberinde getiriyor. Diğer kayda değer değişikler is protected access modifier ve tubles desteği. Bu sürümle gelen diğer değişikliklere de buradan ulaşabilirsiniz.

   Etkinlikte C++ geliştiricileri de unutulmadı; CLang/LLVM sayesinde mobil platform çapraz platform derlemeleri sunuldu. Bu konuda daha fazla ayrıntıya ulaşmak isteyenleriniz için Visual C++ ekibi bloğunda yayınlanan şu makaleyi tavsiye ederim.

Visual Studio Online

   Yukarıda saydıklarım dışında Azure ve Visual Studio Online konusundaki duyurularda önemliydi. Azure Event Hub ve IoT cihazları ile yapılan demolar ise harikaydı.

   Canlı yayını kaçırdım diye üzülmeyin; Channel 9 üzerinden etkinlik OnDemand videolarını izleyebilirsiniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi