C# : Yeni Sürüm

   13 şubat 2002 tarihinde 1.0 sürümü ile yazılım dünyasına katılan C#, bu tarihten sonraki her yeni sürümünde yazılım dünyasının en son trendlerini gerçekleştiren bir dil olma özelliğini sürdürmüştür.

   C# geliştiricileri her bir sürümde özellikle bir konuya odaklanarak adım adım ilerlemeyi tercih etmişlerdir. 1.0 sürümü ile kontrollü bir dil olarak ortaya çıkan C#, takip eden sürümlerde generikler, dil’e entegre sorgu (Linq), dinamik programlama gibi yazılım dünyasının önemli trendlerini başarıyla hayata gerçirmiştir.

   Günümüz modern uygulamalarında servis yönelimli mimari (SOA) giderek parlayan bir yıldız olmakta ve her geçen gün bu yönde geliştirilen uygulamalar artmakta. Bu mimariyi özellikle birbiriyle giderek daha entegre hale gelen iş dünyası uygulamalarında kolaylıkla görebiliriz. Bu mimarilerde, uygulamalar kendi kontrolleri dışında bulunan sistemlerle haberleştikleri, bu sistemlerden yanıt bekledikleri için standart kullanılan senkron programlama teknikleri malesef ki kullanıcılara uygulamada donmalar şeklinde yorumlanan anlık arayüz kilitlenmeleri olarak yansımakta. Harici sistemlerle haberleşmenin gerçekleştiği noktalarda uygulama geliştiricilerin tercih etmesi gereken asenkron programlama ise gerek iş mantığını değiştirmesi, gerekse de hayata geçirilmesindeki zorluklar nedeniyle maliyetli bir alternatif olarak karşımıza çıkmakta.

   Microsoft geliştiricileri de bu ihtiyacı görerek C#’ın yeni sürümünde bu yönde düzenlemeler yapmakta. Yakın zamanda daha fazla duymaya başlayacağınız yeni sürümde özellikle asenkron programlama tekniklerine yönelinerek yazılım geliştiricilerin hem daha az eforla hem de mevcut iş mantıklarında minimum değişiklikle uygulamalarında asenkron bir yapıya sahip olabilmeleri hedeflenmiş. Bu kapsamda Microsoft, C#’ın yeni sürümünde dile async ve await şeklinde iki yeni anahtar kelime daha eklemeyi planlamakta.

    Bilindiği gibi Microsoft’un .Net framework 4.0 ile birlikte değiştirdiği strateji ile tüm .net dilleri aynı özelliklerle donatılarak birbirleri ile paralel ilerlemekte. Bu doğrultuda, C#’ın yeni sürümü için belirttiğim yukarıdaki değişiklikle aynı zamanda Visual Basic.Net için de söz konusu.

    Asenkron programlamaya yönelik yenilikleri heyecanla bekleyen yazılım geliştiriciler için; yeni özellikleri öğrenerek test edebileceğiniz bir Topluluk Teknik Önizlemesi (CTP – Community Technical Preview) olan Visual Studio Async CTP Visual Studio Asenkron programlama sitesinde bulunabilir. Visual Studio 2010 üzerine kurabileceğiniz bu CTP ile gelen örneklerle gerek C#, gerekse de Visual Basic.Net ile yeni gelen asenkron programlama özelliklerine göz atma şansı yakalayabilirsiniz.

    Adından da anlaşılacağı gibi bu özellikler henüz beta seviyesinde olmayıp, sadece teknik bir ön izleme olarak bize sunulmakta. Özelliklerin, dolayısıyla da C#’ın bir sonraki sürümünün, ne zaman yayınlanacağı ise henüz açıklanmamış durumda.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 comments

Tweets that mention C#, Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var? | Fatih'in Notları -- Topsy.com 30 Ekim 2010 - 21:37

[…] This post was mentioned on Twitter by Duygu Demirbaş, Fatih Boy. Fatih Boy said: [Blog Post] C#, Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var? http://goo.gl/fb/qhBrR […]

Reply
Alparslan Duman 2 Ekim 2012 - 15:28

Yararlı Bilgi.

Reply

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi