Ev Eğlence Sistemim

   Beni yakından tanıyanlar bilecektir; Ev’de sinema en sevdiğim aktivitelerden birisidir. Bunun üzerine bir de ARM tabanlı sistemler ve akıllı ev sistemleri üzerine olan ilgimi de eklediğimizde kaçınılmaz olarak ortaya güzel bir karışım çıkıyor. Makalemde bu konudaki nacizane deneyimlerimi fikir vermesi adına sizlere aktarmak istedim. Öncelikle, bu yazımda hedefim film, müzik, kişisel video ve fotoğraf albümlerime evdeki tüm ekranlardan (TV, mobil, tablet v.b.) ulaşabilmek olduğunu belirteyim.

Ev Eğlence Sistemi

   Her ev eğlence sisteminin merkezinde bir sunucu yatar. Dolayısıyla da ilk adımım yukarıda sıraladığım albümlerimi de barındırabileceğim bir sunucu oluşturmaktı. Bunun için yılların emektarı masaüstü bilgisayarımı seçtim. Üzerindeki 8 GB ram işimi fazlasıyla gördü. İşlemci ve ram isterim çok fazla olmadığı için kaynakları optimum kullanabilmek adına Windows Server 2012 R2 üzerine Hyper-V ile sanallaştırma yoluna gittim. Medya sunucusu olarak Windows 8.1 yüklü sanal bir makine oluşturdum. Bu ısınma hareketlerinden sonra sıra gerçek anlamda medyalarımı yönetebileceğim bir sunucu uygulamasını kurmaktaydı.

Medya sunucu yazılımı konudaki ihtiyaçlarım aslında belli;

 • Sahip olduğum dağınık medya arşivini gruplar halinde yönetebilmeliyim
 • Filmlerime ait poster, açıklama, aktör, tür gibi bilgileri otomatik bulmalı (imdb v.b. kaynaklar aracılığıyla)
 • İzlediğim/izlemediğim, güncel tarihli, izlemeyi yarım bıraktığım v.b. şekillerde otomatik olarak gruplamalı
 • Kişisel videolarıma ait ön-izleme resmi oluşturabilmeli
 • Kişisel resimlerimi gruplama, slayt gösterisi v.b. şekillerde görebilmeli
 • En önemlisi, ev ağımdaki farklı ekranlarda uygun kalite ve formatta sıkıntısız şekilde medya izlenebilmeli
 • Ev ağı dışından da dilediğim zaman medya kütüphaneme ulaşabilmeliyim (kızımın resimlerini eşe-dosta anında göstermek önemli 🙂 )

plex-server-icon    Bu ihtiyaçlarımı alt alta sıraladığımda en doğru seçimin Plex Medya Sunucusu olduğuna karar verdim. Web sitesine giderek kısa bir inceleme yaptığınızda da eminim ki ne kadar doğru bir seçim olduğunu siz de göreceksiniz. Plex, sadece bir medya sunucunun ötesinde aynı zamanda XBMC (yeni adıyla Kodi) tabanlı istemci uygulaması ile oldukça başarılı ve bütünleşik bir medya sistemi. İstemci ayağında çözünürlük, network yapısı, işlemci gücü v.b. bilgilerden yola çıkarak en optimum görüntü kalitesi ve codec ile medyalarınızı oynatabilmekte. İşin güzel tarafı çok geniş bir yelpazede istemci uygulamalarının bulunması nedeniyle birazdan detaylarını ileteceği istemci parkurumda oldukça iş gördü. Plex’in oldukça kolay bir kurulumu bulunuyor, birkaç adımda kolaylıkla kurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta system tray’de ve mevcut kullanıcı oturumu ile çalışıyor olması. Tek eksisi bu olan uygulamayı bu sebeple sunucuya login olarak başlatmanız gerekiyor.

PlexOne

   Sunucu ve medya yazılımını belirledikten sonra sıra geldi ev ağımda (nam-ı değer ev cihaz parkurumda) çalışan sistemleri belirlemekte. Öncelikle kızımın sahip olduğu mobilite’den 🙂 dolayı evi herhangi bir köşesinden medyalarıma ulaşabilmeliyim. Dolayısıyla tablet parkurun vazgeçilmez bir üyesi. Diğer yandan, başlıktan da yola çıkarsak amaç sadece medya değil, eğlence olduğu için bir oyun konsolu da şart. Bu konudaki tercihim bir dolu kumanda ile uğraşmamak olduğu için Xbox One’dan yana oldu. Aslına bakarsanız bu tercihimin iki temel nedeni oldu; yakın zaman önce Plex’in Xbox One istemcisi çıkartması ve HDMI pass-through özelliği.

Xbox One HDMI pass-through

   Xbox One ile ilgili detaylara baktığımızda yukarıda da belirttiğim gibi bir Plex istemcisine sahip. Oldukça şık bir arayüze sahip olan bu istemci üzerinden tüm medya arşivime anında ulaşarak istediğim içeriği izleyebiliyorum. Kinect ile kumandaya ihtiyaç duymadan sesli navigasyon yapabilmek ise ayrı bir zevk. Diğer yandan, Microsoft maalesef henüz DTS, Dolby v.b. formatlarda ses çıkışını 3. Parti uygulamalar için desteklemiyor. Bu sebeple de kayıplı bir ses almaktayım. Eğer standart bir ses çıkışına sahipseniz bu durum bir problem oluşturmayacaktır; öte yandan benim gibi özenle seçtiğiniz bir ses sistemine sahipseniz bu biraz canınızı sıkacaktır. Umuyorum ki ilerleyen sürümlerde Microsoft bu desteği 3.parti uygulamalara da getirir ya da Plex geliştiricileri dahili medya oynatıcıyı kullanmak yerine kendileri bir tane geliştirir.

DSC_0003

DSC_0005

DSC_0008

 

   Xbox One’ın Plex uygulaması dışında beğendiğim özelliklerinden birisi de HDMI pass-through. Bu sayede uydu alıcımı Xbox üzerinden televisyona bağladığım için ortada bir kablo karmaşası olmuyor. Oyun oynarken hızlıca Plex ile medyalarıma ya da dahili TV uygulaması ile televizyona geçiş yapabiliyorum. Bu sayede televizyonun kumandasına olan ihtiyaç tamamen tarih oluyor. İşin içine Kinect ile gelen sesli komut desteğini de katarsanız bu geçişler için değil TV kumandası herhangi bir kumanda ihtiyacı da kalmıyor. Tüm bunların yanında uydu alıcınız destekleniyorsa canlı yayını durdurmayı/kaydetmeyi de yapabilmeniz mümkün. Henüz Türkiye de aktif olmasa da OneGuide sayesinde yayın akışını da entegre şekilde görebilmeniz de güzel bir özellik. Tabi HDMI pass-through ile ilgili her şey mükemmel değil. Mevcut firmware’de yayın kalitesinde bir düşüş söz konusu. Özellikle HD kanallarda bunu bariz şekilde hissediyorsunuz. Ses girişi de HDMI kablosu üzerinden olduğu için benim gibi sizin de ses sisteminiz varsa ses kalitesi de biraz rahatsız edebilir. Keşke bir de optik ses girişine sahip olsaydı diyor insan.

   Xbox One’ın beğendiğim bir diğer özelliği de uydu alıcınızı, televizyonu ve hatta ses sistemini entegre şekilde kontrol edebilmeniz. Kanal değiştirebilir, sesi açıp-kapatabilirsizi. Hatta ayaları biraz kurcalarsanız Xbox One’ın açılıp kapanmasına göre bu sistemlerin de açılıp kapatabileceğinizi göreceksiniz. Bu sayede tek bir sistemi açarak tüm eğlence sisteminizin ayağa kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu resme bir de Kinect ile birlikte Xbox One’ınızı sesli olarak açıp kapatabilmenizi de eklersek iş iyice eğlenceli oluyor. Hiçbir kumandaya ihtiyaç duymadan sistemi başlatmak, sesi açıp-kapatmak, film seçip izlemek…

xbox1-remote    Televizyonu ve videoları da Xbox One üzerinden izlediğinizde kaçınılmaz olarak bundle gelen jostick işinizi görmüyor. Her ne kadar Kinect ile sesli kumanda edebileseniz de… En azından ev halkının geri kalanı bunları yeterince kullanışlı bulmayabilir 🙂 Bu durumda da size tavsiyem hızla bir Xbox One Media Remote edinmeniz. Özellikle hareket edildiğinde yanan ard alan aydınlatması, ışıkları kapatarak sinema havasında film izlediğinizde oldukça şık oluyor.

tablet

   Plex’in IOS ve android tabanlı sistemler için istemcilere sahip olması önemli bir mobilite avantajı sağlıyor. Bu da en çok kızımın işine yarıyor. Aynı şekilde mobil telefonlarımızdan istediğimiz zaman medya arşivine ulaşabilmek güzel bir lüks. PlexPass Üstelik plex mobil istemcileri PlexPass üyeleri için fotoğraf upload desteği sunuyor. Bu sayede telefonlardan, tabletlerden çekilen her türlü fotoğraf ve video arşivlenebiliyor. raspberrypi_b

   Mobilite güzel olmakla birlikte; mutfak gibi mobil sistemler açısından ‘sıkıntılı’ olabilecek alanlar için başka bir alternatif şart. Benim bu konudaki çözümüm duvara monte ettiğim bir LG ekrandan yana oldu. Dahili uydu alıcısı sayesinde televizyon olarak da kullanabildiğim bu alıcının yukarıda saydığım ev parkurumun bir parçası olabilmesi için ufak bir dokunuşa ihtiyacı vardı. Plex ile entegre çalışabilen ekranların arasına gelmesi için Raspberry Pi model B+’yı tercih ettim. HDMI çıkışına sahip olan bu mini bilgisayar RasPlex sayesinde kolaylıkla parkurun bir parçası oldu. Bu sayede kızım mutfakta çizgi filmlerini izleyebildiği gibi Eşim de örneği istediği zaman müzik arşivimizden rasplex sevdiği müzikleri dinleyebiliyor. Dikkat ederseniz Raspberry Pi’li mutfaktan bahsederken hiç bir şekilde klavye ya da mouse’tan bahsetmedim. Bunun sebebi RasPlex’i kullanırken bunlara ihtiyaç duymamam. Burada işin sırrı CEC (Consumer Electronics Control) protokolünde aslında. CEC sayesinde iki farklı tüketici elektroniği HDMI kablo üzerinden birbirleri ile iletişim kurabilmekte. LG kendi sistemlerinden CEC için SimpleLink tabirini kullanmakta. SimpleLink destekli olan televizyonum sayesinde televizyon kumandası üzerinden RasPlex ile iletişim kurabilmekte. Bu sayede kumanda yardımıyla medya kütüphanem içerisinde dolaşabiliyor, video oynatıp durdurabiliyorum. Bu da tüm ev halkı için daha kolay bir kullanım anlamına geliyor.

DSC_0007

DSC_0009

DSC_0014

DSC_0021

   Ev cihaz parkurumun son parçası ise digital çerçeve. Önceki makalelerimde nasıl yapabileceğinizi adım adım paylaştığım raspberry pi tabanlı dijital çerçeve için C# kullanarak hazırladığım bir Plex istemcisi üzerinden evimin en güzel köşesinde medya arşivimde yer alan kişisel video ve fotoğraflarımı slayt gösterisi şeklinde döndürmek ayrı bir zevk. PlexPass ile cep telefonuna gelen upload özelliği ile sistem kendini otomatik olarak yenileyerek en güncel içeriği bana sunmakta.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

4 yorum

 1. Muhammet AYAN   •  

  Merhabalar, benzer bir çözüm arayan benim için çok faydalı bir yazı oldu. Yalnız merak ettiğim bir konu var, kaç farklı cihazı hdmi passtrough ile bağlayabiliyoruz. Aynı anda hem mac’i hem de uydu alıcısını xbox’a ekleyebiliyor muyuz ve ekranın bir kısmında mac gözüksün diğer kısmında uydu alıcısı gözüksün gibi bir ayar yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler..

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Muhammet,
   Maalesef Xbox One’da 1 adet HDMI girişi bulunuyor. Bu sebeple aynı anda birden fazla cihazı bağlamak mümkün değil. Benim yaşadığım benzer bir sıkıntı da üzerinde yine sadece bir optik girişin olması…

 2. Sedat   •  

  Way be üstad, okurken bile heyecanlandım, şahane olmuş,

  • fatih   •     Yazar

   Aslında bu sistemi PC bazlı farklı bir versiyonla güncelledim; ama henüz yazıya dökmeye vakim olmadı. Fırsatım olursa onu paylaşmayı planlıyorum. Bakalım onun hakkında ne düşüneceksiniz 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.