Internet Explorer 9 Beta Yayında!

   Yazılım geliştiriciler olarak platform ön izleme sürümleriyle birlikte gerek performansını gerekse de yeni Html5 özelliklerini deneme fırsatı bulduğumuz Internet Explorer artık beta sürümü ile yayında. 32-bit ve 64-bit sürümleriyle çıkan Internet Explorer 9 betası http://www.beautyoftheweb.com/#/download adresinden indirilebilir.

IE9_Beta

   Platform ön izleme sürümlerinde günlük kullanıma pek uygun olmayan IE9, beta sürümü ile bizleri şaşırtıyor. Uygulama açılışıyla birlikte bizleri önceki Internet Explorer sürümlerinden farklı olarak oldukça minimal bir arayüzle karşılamakta. Uzun süreden beri konuşulan IE9’un bu minimal tasarımıyla Microsoft, Internet Explorer’ı asıl oyunun sergileneceği sade ama etkili bir sahne haline getirmekte. Bu minimal tasarımda kullanıcılar IE’ye değil asıl web sitesine rahatlıkla odaklanabilmekte.

SunSpiderResultsPPB5Beta

   Her yeni sürümünde rakipleri ile arasındaki performans farkını hızla azaltan IE9, beta sürümüyle birlikte yayınlanan WebKit SunSpider testlerinde IE9’un Chrome ve Opera’ya daha da fazla yaklaştığı görülmekte.

   Beta sürümüyle birlikte Internette gezinme deneyimini bir adım öteye taşımak isteyen IE9, diğer özellikleri yanında aşağıdaki yenilikleri de bizlere sunmakta;

Karma İçerik Saldırıları; Web sunucusu ile browser arasına giren bir saldırgan tarafında kötü amaçlı olarak web sunucusundan iletilen içeriğe müdahale edilerek kullanıcıdan bilgi toplanmasına olan Karma içerik saldırılarında IE9 bizleri uyarmakta.

IE9_MixContentAttack

   Bir örneğini IE9 test sitesinde bulabileceğiniz bu tarz saldırılara karşı IE9 yukarıdaki resimde de görüleceği gibi uyarmakta ve saldırıyı önlemekte.

   İndirme İtibarı (Download Raputation); malware’in oldukça yaygın olduğu günümüz internetinde IE9 güvenilir kaynaklarla bilgisayarınız için güvenlik riski taşıyan kaynakları ayırt etmede bizlere yardım etmekte.

   Kötü niyetli reklam koruma; internet üzerinde giderek yaygınlaşan ve reklam alan sunucuları ve bu sunucuların ziyaretçilerini etkileyen bir saldırı şekli olan kötü niyetli reklamlara karşı IE9 koruması oldukça işinize yarayacak.

IE9_block

  Site sabitleme; we uygulamaları ile masaüstü uygulamaları arasındaki farklar giderek azalmakta, özellikle de HTML5’in gelişiyle birlikte. IE9 web deneyimini bir adım ileri taşıyarak web sitelerini görev çubuğuna sabitleyebilmenize olanak sunuyor. Minimal arayüzü yanında sitenizin ağırlıklı renklerine göre rengini güncelleyen ileri ve geri butonları da eklendiğinde web ile masaüstü arasında gerçekten de fark kalmıyor diyebiliriz, bir de buna günümüzün zengin javascript kütüphanelerini de ekleyecek olursak…

IE9_PinnedSite

IE9_TaskBarIcon

   Sık kullandığınız bir siteyi araç çubuğuna sabitlemek için yapmanız gereken tek şey siteyi IE9 içerisindeki segmesinde tutarak araç çubuğuna bırakmak. IE9 sizin için sitenin favori ikonunu kullanarak araç çubuğunda güzel bir ikonla buton ekleyecektir.

   Windows  7 ek özellikleri; Bu özellikle de yetinmeyen IE9’un Windows 7 kullanıcılarına bir dizi süprizi daha var;

  • Araç çubuğuna sabitlediğiniz siteniz için isterseniz sıçrama listesi (jump list) oluşturabilirsiniz.
  • Kullanıcıyı çeşitli olaylara karşı bilgilendirmek adına araç çubuğu ikonunu düzenleyebilirsiniz (Overlay Icons)
  • Araç çubuğuna yerleştirilen web sitenize ait ön izleme ekranına özelleştirilmiş butonlar ekleyebilirsiniz (Thumbnail Buttons)
  • Sıçrama listesine task ekleyebilir, bu sayede aktif bir IE9 ekranı olmadan bile kullanıcıların istediklerine hızlıca ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.