Just Released : AppFabric Extensions 0.1.30.27

I’m pleased to announce that AppFabric Extensions v0.1.30.27 is released.

AppFabric Extensions is a set of management extension for Windows Server AppFabric. Instead of having a seperate executable, AppFabric Extensions integrates itself into IIS 7+ management console, just like Windows Server AppFabric does.

Management Extensions for Windows Windows Server AppFabric project is aimed to add missing management components of Windows Server AppFabric.

AppFabric Extensions located at IIS Manager

v0.1.30.27 is the initial stable release with remote administration support. Project homepage hosted at CodePlex (@ http://appfabricextensions.codeplex.com/)

Current release has following two major modules;

  • Allowed client cache account management : Lists existing cache users and allowed system administrators to add/remove users. Cache account can be selected from object selection dialog.

Cache Account Add-Remove

  • Cache cluster configuration backup/restore : Allows system administrators to easly backup/restore Windows Server AppFabric Cache Cluster configuration.

Cache Config Backup-Restore

Currently Appfabric Extensions supports English, as well as, Turkish localizations. Any other translations also welcome.

AppFabric Extensions v0.1.30.27 can be download from http://appfabricextensions.codeplex.com/releases/view/50587

Please keep in touch, and keep looking for the next releases.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.