Kinect for Windows Artık Hazır!

Windows için Kinect    Evet yanlış okumuyorsunuz Windows için Kinect’ler hazır! Burada sözünü ettiğim yalnızca Windows üzerinde Kinect’i kullanmanıza olanak sağlayan SDK değil; Windows ile kullanım için özelleştirilmiş Kinect’ler de artık satılmaya başlandı.

   Daha önceleri de twitter üzerinden sizlere duyurduğum gibi 1 Şubat 2011 (bugün) itibari ile Windows ile kullanım için özelleştirilmiş olan Kinect’ler satışa sunuldu. Bunun yanında da Kinect for Windows SDK’sı da 1.0 sürümü ile yayınlandı. Üstelikte beta sürümlerinden farklı olarak artık ticari kullanıma izin veren bir lisansla birlikte yayınlandı. Microsoft tarafından Windows için Kinect donanımlarının tedarikçilere dağıtıldığı ve $249’lık bir ücret ile satışa çıktığı duyuruldu.Bunun yanında bu yıl içerisinde akademik kullanımlar için $149’lık özel bir fiyat ile de satışa sunulacağı gelen bilgiler arasında.

   Beta 2 sürümünden sonra da geliştirilmesine devam edilen Windows for Kinect SDK’nın 1.0 sürümünde aşağıdaki iyileştirmeleri bulabilirsiniz;

 • Aynı bilgisayara bağlanmış 4’e kadar Kinect cihazı desteklenmekte
 • Hangi kullanıcının takip edileceği gibi yeni yetenekleriyle geliştirilmiş iskelet takibi
 • Kinect for Windows donanımı için 40mm’ye kadar yakındaki nesnelerin derinlik bilgisine ulaşılabilecek olan yakın modu
 • SDK ile birlikte gelen Microsoft Speech v11 bileşenleri
 • ve daha sağlıklı sürücü desteği, çalışma-zamanı hata düzeltmeleri, ses düzeltmeleri…

ve çok daha fazlası

 

  Bugün yayınlanan Kinect for Windows SDK 1.0 sürümünü buradan indirebilirsiniz. Beta sürümlerinden bilgisayarınızı güncelliyorsanız, öncelikle tüm Speech bileşenlerinin bilgisayarınızdan kaldırmanızı ve kurulum sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı özellikle tavsiye ederim.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

3 yorum

 1. dhmm   •  

  Hocam herhalde yazinin basinda “Evet yanlış okuyorsunuz Windows için Kinect’ler hazır”

  “yanlis okumuyorsunuz” demek istediniz….

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Evet, dikkatimden kaçmış. Ortaya komik bir cümle çıkmış 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.