Şubat başında yayınlanan 1.0 sürümünün üzerinden daha çok fazla zaman geçmemişti ki Kinect for Windows SDK ve çalışma zamanı yenilenerek 1.5 sürümü yayınlandı, üstelikte birbirinden güzel yenilik ve özelliklerle…

   Kinect for Windows SDK 1.5 duyurusuyla birlikte Kinect for Windows donanımı da Hong Kong, Güney Kore, Singapur ve Tayvan’da raflardaki yerini aldı. Bu ülkeler yanında önümüzdeki ay içerisinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Danimarka, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, Norveç, Portekiz, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İsveç, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de  Kinect for Windows donanımını satın alabileceksiniz. Maalesef ki şimdilik Türkiye Kinect for Windows donanımının satılacağı ülkeler arasında yer almıyor.

Kinect for Windows Developer Toolkit 1.5

   Bu bilgilendirme ardında gelelim Kinect for Windows SDK ve çalışma zamanında 1.5 sürümüyle birlikte gelen yeniliklere;

  • Öncelikle uygulamalarını geliştirirken kesinlikle işinize yaracak olan ve bir süredir dört gözle beklediğimiz Kinect Studio artık aramızda. Kinect StudioKinect for Windows geliştirici kit’i ile birlikte gelen Kinect Studio kinect verilerinizi sonradan kullanmak üzer kaydedebilir, geliştirme zamanında uygulamanızı test etmek için bu veriyi yeniden kullanabilirsiniz. Tek başına bu yenilik bile biz Kinect geliştiricileri sevinçten havalara uçuracaktır. Özellikle de geliştirme sürecini bizim için ne kadar kolaylaştıracağını düşünecek olursak.
  • Bir diğer önemli yenilik ise kinect ile yüz takibi yapabileceğiniz Face Tracking SDK. Oyuncunun kafasının pozisyonunu hatta kaşının yerini, ağzının şeklini üç boyutlu ve gerçek zamanlı olarak takip edebilmenize olanak veren Face Tracking SDK bizler için pek çok yeni uygulamanın kapısını aralayacak gibi görünüyor.
  • Oturmalı iskelet takibi (Seated Skeletal Tracking) olarak tabir edebileceğimiz yeni özelliğiyle birlikte artık Kinect for Windows SDK’sı oturur durumdaki oyuncularda ayakları ve kalça kemiklerini göz ardı ederek vücuttaki diğer 10 noktayı bizlere bildirebilmekte.
  • İskelet takibi artık yakın modda da desteklenmekte
  • Hayatımızı kolaylaştıracak bir başka güzel yenilik ise artık derinlik ve görüntü verilerinin senkron olarak alınabilecek olması (Özellikle beta sürümünden beri Kinect for Windows SDK’sını kullanıyorsanız bunun kıymetini bileceğinize kesinlikle eminim 😉 )

  Yukarıda özetlemeye çalıştığım Kinect for Windows SDK’sı 1.5  sürümü ile gelen yenilik ve özelliklerinin yanında ses tanımada yeni dil ve bölgelerde desteklenmekte; ama üzülerek belirtmeliyim ki bunlar arasında Türkçe ve Türkiye bulunmuyor…

   Kısa aralıklarla benzer yeni sürümlerinin çıkması planlanan Kinect for Windows SDK’sı ve Geliştirici kitine bu adresten ulaşabilmeniz mümkün.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 comment

@scelikbicak 22 Mayıs 2012 - 09:12

RT @fatihboy: Kinect for Windows SDK 1.5 Yayınlandı http://t.co/OVRJaNPq

Reply

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi