Home Türkçe Kinect for Windows SDK Beta 2 Yayınlandı

Kinect for Windows SDK Beta 2 Yayınlandı

by Fatih Boy
0 comment

   Kinect’in 1 yaşını kutladığı şu günlerde Windows üzerinde kullanılabilmesi için Microsoft tarafından yayınlanmış olan Kinect for Windows SDK yeni web sitesi kinectforwindows.org ile karşımızda. 1. yaşla birlikte gelen yenilikler sadece yeni bir web sitesi ile sınırlı değil tabi ki; Kinect for Windows SDK’sının beta 2 sürümü de yayında.

    Kinect sürücüler, çalışma-zamanı ve SDK’nın bir arada sunulduğu Kinect for Windows SDK beta 2 sürümüyle birlikte gelen yenilikler aşağıda bulunabilir;

  • Daha hızlı ve doğru iskelet takibi,
  • x64 desteği,
  • Windows 8 Developer Preview desteği,
  • Çoklu çekirdek desteği
  • Renkli derinlik görüntülerinde daha az hafıza alanı kullanımı

   Bunların yanında Kinect cihazının durumunu takip ederek sisteme bağlanması, çıkartılması, yeterli harici güç bulunmaması  gibi olaylardan haberdar olabilmeniz adına Status özelliği ve StatusChanged olay bildirimi eklenmiş durumda. Bu sayede son kullanıcı kaynaklı olarak oluşan hatalar, örneğin kullanıcının Kinect’i bir güç kaynağına bağlamaması, önceden tespit edilerek kullanıcıların uyarılması mümkün olabilecek.

   Tabi ki beta 2’de birden fazla Kinect’in sisteme bağlandığı senaryolar da unutulmayarak yönetilebilmeleri adına API’de yeni düzenlemeler de yapılmış durumda. Önceki sürümün aksine Beta 2’de sisteme bağlanan herhangi bir Kinect cihazı seçilerek iskelet takibi yapılabilmekte (önceden sadece ilk cihazda takip yapılabilmekteydi). Çoklu Kinect bağlı sistemlerde iskelet takibi ile ilgili tek kısıtlama bir uygulamanın aynı anda sadece bir Kinect’ten gelen iskelet bilgisine erişebiliyor olmasıdır; fakat aynı sistem üzerindeki farklı uygulamalar farklı Kinect’lerden gelen iskelet verisini kullanabilmekte.

   Beta 2 ile birlikte iyileştirilen özelliklerden bir diğeri de Kinect cihazın sistemden ayrılarak daha sonradan yeniden sisteme bağlanması senaryoları için sunulan destek.

   Kinect for Windows SDK’sının ilk beta sürümünün yayınlanmasından beri gelen sorularda SDK’nın ne zaman ticari uygulamalarda kullanabiliyor olunacağıydı. Bu konuda kesin tarih henüz duyurulmamış olmakla birlikte 2012 başlarında yayınlanacak olan v1 sürümü yazılım geliştiricilere SDK’yı ticari olarak da kullanma hakkı sunacak.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi