Home Türkçe Merhaba Windows IoT

Merhaba Windows IoT

by Fatih Boy
0 comment

   Geçtiğimiz hafta San Francisco’da gerçekleştirilen BUILD konferansı birbirinden önemli duyurularla geçti. Karşımızda alışageldiğimizden farklı bir Microsoft vardı. Tüm cihazlarda tek bir Windows vizyonunda önemli bir dönüm noktası bu konferansta duyuruldu. Masaüstü, Xbox, Table, Telefon, HoloLens ve hatta Internet of Things (IoT)… Windows 10 heryerdeydi. Tek platformlar için tek bir windows, tek bir uygulama marketi… Universal Windows Platform (UWP) ile birlikte geliştiricilere aynı codebase ile farklı cihazlarda koşacak uygulamalar geliştirmenin kapıları açıldı. Bu konsept Windows Store Apps’ın genişletilmiş (ya da birleştirilmiş) bir versiyonu denilebilir kabaca.

IoT

   Gartner raporlarının da bas bas bağırarak dillendirdiği gibi IoT yükselen bir yıldız. Bu kulvarda pozisyon almak isteyen Microsoft’ta kritik bir haraket yaparak ARM tabanlı sistemlere göz kırptı. Bunun ilk çıktısını da Raspberry Pi 2 ve Arduino’larda görüyoruz. Uzun zamandır ortalıkta göremediğimiz Windows Embedded, deyim yerindeyse kabuk değiştirerek Windows 10 IoT Core olarak yeniden karşımıza çıktı.Üstelik bu defa popüler geliştirme kartı Raspberry Pi desteği sunarak. Aslında bu destek bir süre önce, Raspberry Pi 2’nin çıkışı ile birlikte, duyurulmuştu. Doğrusunu söylemek gerekirse Maker’lar dört gözle bu birlikteliğin ilk çıktılarını görebilmek için sabırsızlanıyordu. Tabi hayal edilen Raspberry Pi linux dağıtımlarında olduğu gibi masaüstüne boot eden bir Windows olsa da elimizdekiyle yetinmemiz gerekiyor.

Windows10IoTCoreRaspPi2

   Windows 10 IoT Core’un henüz yolun çok başında olduğunu görebiliyoruz, özellikle de Linux dağıtımlarından alışkın olduğumuz deneyimle karşılaştırırsak. Öte yandan Microsft’un IoT kulvarındaki amacının özellikle bu pazarda varlığını korumak ve Windows Azure’un rüzgarını arkasına alarak daha da iletlemek olduğunu düşünecek olursak, kısa vadede aynı kullanıcı deneyimini beklemek doğru olmayabilir. İlerleyen zamanlarda ise Core sürümüne ek olarak masaüstü versiyonları da karşımıza çıkabilir.

   Peki, bir geliştirici olarak Windows 10 IoT Core ile yeni ne var? Sonuçta daha önceki yazılarımdan da bildiğiniz gibi RaspberryPi’nin linux dağıtımlarında da mono sayesinde C# ile uygulama geliştirebiliyorduk?

   Öncelikle Wİndows 10 IoT Core ile birlikte alışkın olduğunuz Windows platformundasınız ve .Net bu patformun 1. sınıf üyesi. Dolayısıyla diğer dağıtımlardan farklı olarak .Net ailesi dillerle yazılım geliştirme deneyimi çok daha yüksek. Remote Debug özelliği bile tek başına başarılı. Visual Studio gibi bir IDE’yi kullanarak uygulama geliştirebiliyorsunuz. Xaml desteğiniz var… Bu da daha görsel uygulamalar geliştirmenizi sağlıyor. Eğer Windows Azure odaklı bir ürün geliştiriyorsanız, bu konudaki destek tartışılmaz bile…

raspberry-pi-2

 

   Windows 10 IoT Core, Raspberry Pi2 üzerinde şimdilik sadece klavye, mouse v.b. temel düzeydeki cihaz sürücülerini barındırıyor. Bu sebeple bluetooth, wi-fi ya da dokunmatik cihaz deneyimini şimdilik sunamıyorsunuz.

   Windows 10 IoT Core sürümü Raspberry Pi 2 dışında, MinnowBoard MAX, Sharks Cove, Qualcomm DragonBoard 410C ve Intel Galileo (1. nesil) gibi geliştirme kartlarını da desteklemekte.

   Yukarıda sıraladığım tek kartta bilgisayarla (SBC – Single Board Computer) dışında IoT pazarında Microsoft gözzünü Arduino’ya da dikmiş durumda. Arduino’daki strateji ise Raspberry Pi’deki gibi bir Windows sürümü çıkartmak yerine uzaktan iletişim ile ilerlemek şeklinde. Bunun için takip edeilebilecek iki yol bulunuyor;

  • Windows Remote Arduino : Arduino’ya yükleyeceğiniz StandardFirmata protokolü istemci sketch’i sayesinde PC’nizdeki yazılım üzerinden arduino’ya komutlar göndereibiliyorsunuz.
  • Windows Virtual Shields for Arduino : Bu yaklaşımda bir öncekine benzer. Buradaki fark oluşturulan katmak sayesinde windows telefonunuzun üzerindeki sensörleri bir arduino Shild’ı gibi kullanabilmeniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi