Home Türkçe Microsoft Build Tools

Microsoft Build Tools

by Fatih Boy
0 comment

   Bir //Build/ konferansı daha geride kaldı ve elimizde bu hafta sonunu dolduracak bir dolu yeni sürüm kurulumu var.. Windows 8.1, Visual Studio 2013, Team Foundation Server 2013 v.b… Tüm bunların arasında pek çoklarının gözden kaçırdığı önemli bir ön izleme daha var ki altını çizerek paylaşmak istedim; Microsoft Build Tools 2013. Öncelikle Microsoft Build Tools 2013 ön izlemesinin ne olduğu sizlerle paylaşayım; ardından da neden bu kadar önemli olduğunu.

Toolbox   Microsoft Build Tools 2013, managed uygulama oluşturabilmek/derleyebilmek için gerekli olan araçların (msbuild v.b.) yer aldığı bir paket. Öte yandan Visual Studio doğası gereği zaten yazdığımız kodları managed uygulamalara dönüştürmekte; yani varsayılan olarak zaten bu araçlara ihtiyacı var, zaten bu araçlarla gelmekte.

   Peki, bu durumda zaten Visual Studio ile birlikte gelen bir paket neden ayrı bir kurulumla bizlere sunuluyor? Bu noktada akıllara gelebilecek ilk neden Visual Studio kurulu olmayan sistemlerde bu yeteneğin bağımsız olarak sunulması olacaktır; ki oldukça da mantıklı. Öte yandan .Net framework kurulumu incelendiğinde içerisinde bu araçların da geldiği görülecektir, yani bu araçlara her durumda sahibiz.

    Biraz daha akıl yürüttüğümüzde ikinci bir seçenek daha karşımıza gelecektir; bu araçların Visual Studio ve .Net framework’ten bağımsız olarak yönetilebilmesi, güncellenmesi. Bu, kulağa oldukça mantıklı geliyor. Bu sayede bu araçlar tamamen bağımsız bir ürün olarak versiyonlanabilir ve güncellenebilir. Araçlarda zaman içerisinde yapılan değişiklikler Visual Studio ya da .Net framework yayınlama takvimlerinden bağımsız olarak ve anında sunulabilir. Bu durumun build araçları ekibine önemli bir esneklik sağlayacağı ise şüphesizdir. Özellikle de ilerleyen zamanlarda merhaba diyeceğimiz Roslyn’in ilk versiyonları için bu oldukça da gerekli olacaktır.

   Aslına bakarsanız bu yaklaşım Microsoft geliştirme ekiplerince ilk defa uygulanmıyor. Hatırlayacak olursanız ASP.Net ekibi bunu bir süredir uygulamada; ASP.Net MVC ve ASP.Net Web API’yi anımsayın… Öyle görülüyor ki Microsoft geliştirme ekipleri bu bağımsızlığın sunduğu imkanlardan oldukça memnun kalmışlar. Konuya bu bakış açısıyla baktığımızda bu yaklaşımı ilerleyen zamanlarda da sıkça görebileceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz…

   Microsoft Build Tools ile ilgili olarak belirtmem gereken bir diğer nokta da mevcut derleme araçlarının .Net framework ile gelmeye devam edeceği, kurulumdan çıkartılmayacakları; ama güncelleme işleminin artık bu kurulum paketi sayesinde olacağıdır. Visual Studio 2013 ön izleme kurulumuna dikkat edecek olursanız bu paketinde kurulduğunu görebilirsiniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi