Home Türkçe Microsoft’tan Uluslararası Anadil Günün’de anlamlı hediye

Microsoft’tan Uluslararası Anadil Günün’de anlamlı hediye

by Fatih Boy
3 comments

"Visual Studio 2010 artık Türkçe dil destekli"

   UNESCO tarafından Uluslararası Anadil Günü olarak ilân edilen 21 Şubat’ta Microsoft, Visual Studio 2010’a Türkçe dil özelliği ekleyerek bu anlamlı günde Türk yazılım geliştiricilerin ve kullanıcıların yüzünü güldürdü.

    Dünyada yaklaşık 6000 farklı yerel dilin konuşulmasının kutlandığı bugünde Microsoft, Visual Studio 2010’a Türkçe dil seçeneği ekleyerek Türk yazılım geliştirici ve son kullanıcıların Visual Studio teknolojisini çok daha verimli kullanabilmelerini sağlıyor. Visual Studio 2010’a eklenen yerel dil seçeneklerinden biri olan Türkçe ile  Türk kullanıcılar artık teknolojinin getirdiği yenilikleri kendi dillerinden takip ederken programın tüm özelliklerini kolayca kullanabilecek. Ürünlerin yoğunlukla kullanılan özelliklerinin yerel dillerde sunulduğu arayüz olan dil paketi (LIP) kullanımı için, lisanslı ürün üzerine, ücretsiz olarak kurulabilmektedir. Visual Studio 2010 Türkçe dil paketini indirmek için http://fth.by/vs10tr

    21. yüzyılının sonuna geldiğimizde birçok yerel dilin hızla yok olmasından dolayı UNESCO, 1999 yılında kültürel çeşitliliğin ve yerel dillerin korunması için 21 Şubat’ı Uluslararası Anadil Günü ilân etti. Microsoft, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü’nde globalde Office 2010, Windows 7 ve Visual Studio 2010’a eklediği yeni dil seçenekleriyle bugünün önemini destekliyor ve kutluyor. Çok dilliliğin ve kültürel çeşitliliğin devamlılığına katkı sağlayan Microsoft, Türkçe’nin de içinde yer aldığı Microsoft Yerel Dil Programı’nda 1.7 milyar kişinin konuştuğu yerel diller ile yazılımlarını buluşturuyor.

Info

  Güncelleme, 22 Şubat 2011 : Kurulum sonrasında Visual Studio içerisinde Tools->Options menüsü yardımıyla gelen Options diyaloğunda sol taraftaki ağaç hiyerarşisinden Environment->International Settings seçeneği seçildiğinde sağ tarafta kullanılabilecek dillerin listelendiği bir combobox görülecektir. Bu ekranda istediğiniz dili aktif hale getirmeniz mümkün.

Visual Studio 2010 dil seçimi

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

3 comments

Gökhan 22 Şubat 2011 - 10:35

Kurulumu yaptıktan sonra nasıl Türkçeleştirebiliyoruz?

Reply
Fatih Boy 22 Şubat 2011 - 12:54

Merhaba Gökhan,
Tools->Options menüsü yardımıyla gelen Options diyaloğunda sol taraftaki ağaç hiyerarşisinden Environment->International Setting seçeneği seçildiğinde sağ tarafta kullanılabilecek dillerin listelendiği bir combobox görülecektir. Bu ekranda istediğin dili aktif hale getirmen mümkün.

Reply
Fatih Boy 22 Şubat 2011 - 13:02

Bu bilgiyi ve ekran görüntüsünü de ekleyerek yazıyı güncellendim.

Reply

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi