Home Türkçe .Net Framework 4, 4.5 ve 4.5.1 desteklerinin bitmesinin anlamı nedir?!

.Net Framework 4, 4.5 ve 4.5.1 desteklerinin bitmesinin anlamı nedir?!

by Fatih Boy
1 comment

Bir süre önce .Net ekibi tarafından .Net Framework 4, 4.5 ve 4.5.1 sürümlerinin desteğinin 12 Ocak 2016 tarihi itibari ile sona ereceği açıklanmıştı.  Microsoft’un bu kararındaki en önemli motivasyon şüphesiz ki tüm odağını yeni sürümlere vermek. Öte yandan, bu kararın hiç beklenmeyen bir de  yan etkisi oldu;  kimi geliştiriciler bu kadar genç sürümlerde desteğin bitmesini Microsoft’un .Net Framework’ten elini ayağını çekmesinin ilk adımı olarak yorumladı. Şüphesiz ki yıl içerisinde  ardı arkasına gelen .Net Framework açık kaynak haberleri de bu alğıyı tetikleyen nedenler arasında. Çevremde de gözlemlediğim bu algı konusunda nacizane fikirlerimi paylaşmak istedim.

    Öncelikle, Microsoft .Net Framework’ten el ayak çekiyor mu? HAYIR… Bunu ben söylemiyorum üstelik, Microsoft’un kendisi söylüyor. Zaten gelişmeleri okursanız işin aslının böyle olmadığını siz de görebilirsiniz.

   Microsoft, Satya Nadella’nın dizginleri ele almasıyla birlikte önemli bir değişim yaşadı; daha dışa dönük, daha çevik bir firma haline geldi. Bunu görmek lazım. Her zaman eleştirdiğim topluluk desteği konusunda da önemli adımlar atmanın zamanının geldiğini nihayet gördüler. Dolayısıyla da .Net ekosistemi adım adım açık kaynak hale getirildi/getiriliyor. Bu adımla birlikte Microsoft için hayati bir önem taşıyan .Net Framework desteği konusunda topluluklardan destek almak amaçlandı. Bu destek ile birlikte şüphesiz ki geliştirme ve bakım maliyetlerinde bir düşüş hedeflendi. Bunun ilk örnekleri kısa zamanda alınmaya başlandı… Stratejik bir hamle ile iyiden iyiye bulut bilişimine ağırlığını veren Microsoft, açık kaynak bir .Net eko sistemi ile platform bağımsızlığını da hedefliyor. Hedeflemekle kalmıyor, koşar adım ilerliyor. Visual Studio Code’u hatırlayın… Görünen o ki; Microsoft kısa ve orta vadede .Net Framework’ten vazgeçmeyi düşünmüyor.

   Diğer yandan, .Net Framework 4, 4.5 ve 4.5.1 desteklerinin bitmesinin yazılım evleri ve yazılım geliştiriciler açısından etkisinin ne olduğu inceleyelim;

   .Net Framework 4, 4.5 ve 4.5.1 sonrasında Microsoft tarafından  4.5.2, 4.6 ve 4.6.1 sürümleri yayınlanmıştı.  Dolayısıyla desteği kesilen versiyonlar 3-5 sürüm öncesi.  Bu sürümlerin yerine yayınlanan 4.5.2, 4.6 ve 4.6.1 sürümleri incelendiğinde de, bunların yerinde yükseltme sürümleri oldukları görülecektir. Dolayısıyla da .Net Framework 4.x sürümleri ile geliştirilmiş tüm uygulamalar sorunsuz olarak bu sürümlerde de çalışabilir.  Herhangi bir değişiklik ya da yeniden derleme gereksinimi bulunmuyor. Bunun en büyük örnekleri yine Microsoft’ta geliyor; MS Exchange, MS Dynamics, Sharepoint, hatta Lync .Net Framework 4.x ile derlenmiş ürünlerden sadece bazıları.

    Destek açıklaması ile ilgili altı çizilmesi gereken bir konuda sadece 4.x sürümlerini kapsadığıdır. Microsoft’un hala .Net Framework 3.5 SP1 desteklediği, 4.5.2 ve üzerininde yerine yükseltme desteğine sahip olduklarını düşünecek olursak aslında hala .Net Framework 2.0 – 4.6.1 arasında yazılmış uygulamaların desteklendiğini ve çalıştırılabileceğini görebiliriz. Tabi bunu söylerken çok az da olsa istisnai olarak bazı uygulamalarda sorun yaşanabileceğini de belirtmekte fayda var.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 comment

Eser Ozvataf 2 Ocak 2016 - 21:20

.NET Core’un daha merkeze çekildiği, Microsoft odaklı yazılım çözülümü üreten profesyonellerin de cloud üzerinde çalışabilecek portatif kodlar üretmesine neden olacak adımlar atılıyor gözlemlediğim kadarıyla.

Önemli bir eşik hem Microsoft’un hem de .NET Framework’ün geleceği için.

Reply

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi