AppFabric Cache ile ilgili olarak yazmış olduğum yönetim betiği (script) ile ilgili aldığım olumlu yorumlar dışında, bazı bilgisayarlarda “AppFabricCacheSetup.ps1 cannot be loaded because the execution of scripts is disabled on this system.” şeklinde bir hata mesajı alndığını ve betiğin çalıştırılamadığını öğrendim.

Bu hatayı almanızın sebebi PowerShell’in varsayılan olarak güvenilir bir elektronik imza ile imzalanmamış (un-signed) betikleri çalıştırmayacak şekilde yapılandırılmış olmasıdır. Doğru şekilde çalıştırmanın iki yolu var; betiği bir elektronik imza ile imzalamak ya da komut satırından aşağıdaki komutu yazarak imzalanmamış betiklerin çalışmasına izin vermek.

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy RemoteSigned -Scope Process

Bu komutta kapsam (-Scope) parametresine verdiğiniz Process değeriyle PowerShell’e bu çalıştırma ilkesini sadece içinde bulunduğumuz PowerShell oturumu süresince uygulaması gerektiğini belirtmiş olursunuz. Bu durumda imzalanmamış bir betik kullanacağınız her bir oturumda bu komutu yeniden vermeniz gerekmekte.

Yine komutta çalışma ilkesi (-ExecutionPolicy) parametresine verdiğiniz RemoteSigned değeriyle sadece internetten indirdiğiniz betikler için güvenilir imza zorunluluğu olduğunu belirtmiş olursunuz.

 

Bu komutu her oturumda tekrar tekrar girmek size zor geliyorsa Scope parametresine CurrentUser (aktif kullanıcı) ya da LocalMachine (yerel makine) değerlerini vermelisiniz. Ek olarak; ExecutionPolicy parametresine vereceğiniz Restricted, AllSigned, RemoteSigned, Unrestricted, Bypass ve Undefined değerleriyle çalıştırma ilkesinin ne şekilde yapılandırılacağını belirtebilirsiniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi