Home TürkçeDevOps Release Management, Kurulumu

Release Management, Kurulumu

by Fatih Boy
0 comment

   Hatırlarsanız bir önceki yazımda giriş yapmıştım. Giderek çetinleşen yazılım sektöründeki rekabette bir adım daha öne geçebilmenin yolu pazara hızlı çıkabilmek. Bunun için uygulama yaşam döngüsü yönetiminde (application lifecycle management, ALM) sürüm yönetimi önemli bir bileşen. Microsoft’ta işte tam da bu noktadaki açığını farketmiş olacak ki yakın zaman önce bu alandaki önemli yazılımlardan olan InRelease ürününü satın aldı.

   Microsoft’un ALM ürün ailesini incelediğimizde kod yazılmasından, ekip çalışmasına, testlerden kodun otomatik derlenmesine kadar pek çok süreci kapsadığını görebiliyoruz. Hatta Sürekli Entegrasyon (Continuous Integration) noktasında build scriptlerinize yapacağınız eklemelerle kodunuzu sunucuya da atabilmeniz mümkün; ama bu hem amacının dışında bir hamle olacaktır, hem de elinizdeki araç süreci tam takip etmede yeterli olmayacaktır.

   Bir önceki makalemde paylaştığım sürüm yönetimi başlığı altında karşımıza iki önemli alt başlık gelecektir; Sürekli Dağıtım (Continuos Deployment) ve Sürekli Teslimat (Continuos Delivery). Bu ikisi birbirinden ince detaylarla ayrılmış iki başlık aslında. Sürekli dağıtımda amaç çalışabilir ürünün sunuculara atılmasıdır. Bunu geliştirme ortamında her check-in sonrası geliştirme sunucuna kodun otomatik olarak atılması noktasında görebiliriz. Diğer yandan Sürekli Teslimat ise kodun kalite kontrol v.b. süreçlerden geçirilerek müşteriye sunulmasıdır. Bu da tüm testlerin başarıyla sonuçlanması sonrasında ürüne çıkış kararı alınarak üretim ortamı sunucularının güncellenmesi noktasında görülebilir. İkisi arasındaki en belirgin fark ise sürecin otomatik ya da manuel yapılması denilebilir kabaca.

     İlk parafta Microsoft ALM ürün ailesinde bahsettiğim önemli eksiklik işte bu noktalarda, Sürekli Dağıtım ve Sürekli Teslimat noktalarındaydı. Eski adıyla InRelease, yeni adıyla Release Management for Visual Studio 2013 ya da Visual Studio Deployment Standart / Datacenter 2013 ürünü yardımıyla ürününüzü kolayda onlarca sunucuya aynı anda atabilirsiniz.

   Visual Studio Deployment 2013 ürün ailesinin kurulumunu ve ilk yapılandırmasını paylaşacağım bu makalem için öncelikle ürününü bilgisayarınıza indirmelisiniz. Denemeleriniz için bu adresten Release Management for Visual Studio 2013 ürününü indirebilmeniz mümkün.

dizinler

   İndirdiğimiz CD’ye mount ettiğimizde karşımıza yukarıdaki klasör yapısı bizi karşılayacaktr. Sunucu üzerinde yapacağımız kurulumumuz için bu klasörlerden Server içerisindeki dosyaları (rm_Server.exe) kullanacağız.

   Kuruluma başladığınızda karşınıza standart Visual Studio kurulum ekranı gelecektir.

kurulum

Bu basit kurulumu tamamladığınızda karşınıza yapılandırma ekranı gelecektir;

ConfigureReleaseManagementServer

   Ekran görüntüsünden farklı olarak varsayılan web servis portu 1000’dir. Ben bu örneğim için TFS sunusundan farklı, bağımsız bir sunusu seçtim. Bu sebeple 80 portunu tercih ettim. Bu sayede browser üzerinden http://RMServer adresinden port belirtmeksizin girilebilir. TFS kurulu bir makinede bu port kullanımda olduğundan varsayılan portu seçip devam edebilirsiniz.

   Servis hesabı olarak network servis’i seçilebileceği gibi bu örnekte olduğu gibi kendi hesabınızı da belirtebilirsiniz. Ben tercihimi kendi hesabımı belirtmekten yana kullandım.

   Son olarak; bir veritabanı sunucusu seçmelisiniz. Bu veritabanı sunucusu TFS’nin üzerinde koştuğu veritabanı sunucusu olabileceği gibi yine bu örnekte olduğu gibi tamamen bağımsız bir veritabanı sunucusu da olabilir.

DilAyarlari

    Veritabanı makinesinin dil ayarlarının önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle yukarıdaki ekran görüntüsünden farklı olarak Türkçe ayarlarla yapılandırılmış bir sunucuda veritabanı sunucusunu kurmanız durumunda release management kurulumunda EXİT kelimesindeki Türkçe İ problem yaratacaktır.

   Bu değerlerin verilmesi sonrasında “Apply settings” butonu yardımıyla gerekli yapılandırmanın tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

   Şimdiye kadar kurulum adına paylaştıklarım işin kolay kısmıydı. Şimdi sırada Release Managemet istemcisini kendi bilgisayarımıza kurarak yapılandırmakta. Bu işlem için mount ettiğimiz CD’de yer alan Client klasörü içerisindeki dosyaları (rm_Client.exe) kullanacağız.

RMIstemciKurulumuRMIstemciLaunch

   Bizi karşılayan standart kurulum ekranında Install dememiz yeterli olacaktır. Kurulum tamamlandığında Launch butonu yardımıyla uygulamayı açabiliriz.

  Release Management uygulaması açıldığında yapmanızı tavsiye ettiğim ilk işlem kendi profilinizi güncellemeniz olacak;

rmMyProfile

  Geldiğimiz noktada Relese Management istemci ve sunucu bileşenlerini başarıyla kurduk. Devam eden makalemde Release Management’ın yapılandırma detaylarını sizinle paylaşırken dikkat etmeniz gereken noktaları da aktaracağım.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi