Home TürkçeDevOps Release Management, Yapılandırma

Release Management, Yapılandırma

by Fatih Boy
0 comment

   Hatırlayacak olursanız Release Management makale serisinin bir önceki makalesinde Sunucu ve İstemci kurulumlarımızı tamamlayarak en son profilimizi güncellemiştik. Bu makelemde kaldığımız yerden devam ederek Release Management ürününün yapılandırmasına geçeceğiz.

  Önceki makelemdeki son adım olan profilimizi düzenledikten sonra sırada TFS bağlantısını yapmakta. Configure Apps segmesine geçtiğimizde bizi karşılayan aşağıdaki ekranda TFS Connection linki yardımıyla ilgili yapılandırma ekranına geçiş yapabiliriz.

ReleaseTemplate_thumb[1]

TFSConnections_thumb[1]

   TFS Connections ekranında new butonu yardımıyla yeni TFS bağlantısı tanımlama ekranına geçiş yapabiliriniz;

TFSConnections2_thumb[4]

    Bu ekranda istenen bilgileri girmeniz ardından URL’ye Verify link ile doğrulamalısınız.

  Şimdi sırada evre tanımlamasında. Bunun için Configure Apps segmesindeki linki kullanabilirsiniz;

ConfigureApps2_thumb[1]

StageType_thumb[3]

  Evre tanımla işlemi oldukça basit bir işlemdir. Ekrada yer alan Add ve Remove butonları yardımıyla yeni evre ekleyebilir, mevcut evreleri kaldırabilirsiniz.

  Benzer şekilde bu ekranda yeralan Technology Type böülümü yardımıyla sunucu ve projelerinizde kullandığınız proje türlerini tanımlayabilirsiniz. Bunu daha çok proje ve sunucuları tag’leme olarak da düşünebilirsiniz.

   Bu noktada istemci yapılandırmasına kısa bir süreliğine ara verip sürece uygulamalarımızı atacağımız sunucuların yapılandırmasına geçelim.

dizinler_thumb[2]

   Uygulama sunucularında yapılacak kurulum için Deployment klasörü içerisindeki dosyaları (rm_DeploymentMsdn.exe) kullanacağız.

AgentLaunch_thumb[3]AgentKurulumu_thumb[3]

    Önceki kurulumlarda olduğu gibi bizi karşılayan standart kurulum ekranında Install dememiz yeterli olacaktır. Kurulum tamamlandığında Launch butonu yardımıyla uygulamayı açabiliriz.

AgentYapilandirmasi_thumb[1]

     Deployment Agent yapılandırma ekranında Windows hizmetinin hangi kullanıcı hesabıyla ve hangi Release Management sunucusuna bağlanarak çalışacağınız belirtmemiz yeterli olacaktır. Ardından Apply Settings butonu yardımıyla yapılandırmayı kaydedebiliriz.

AgentKurulumSonucu_thumb[1]

   Uygulama sunucusuna Agent kurulumu ardında İstemcideki yapılandırmamıza geri dönebiliriz. Sıradaki işlem uygulama sunucusu sisteme tanıtmak. Bunun için Configure Apps segmesindeki linki kullanabilirsiniz;

ConfigureApps3_thumb

Servers_thumb

    Ekranın sağ üst köşesinde yer alan New butonu yardımıyla yeni bir sunucu tanımı yapabilmemiz mümkün;

YeniSunucuTanimi_thumb

   Bu ekranda daha önceden tanımlamasını yaptığımız ve sunucuda kullanılan teknoloji türlerini belirtmemiz de mümkün.

   Sunucu tanımlama için kullanabileceğimiz bir diğer yöntem ise agent kurulumu yapılan sistemdeki tüm sunucuları tarayabiliriz;

YeniSunucuTara_thumb

 

    Tüm bu adımlarla birlikte kullanıcıları, evre ve teknoloji türlerini tanımlamış, uygulama sunucularımızı sistemimize kaydetmiş oluyoruz. Şimdi sıra geldi her bir evre için bir ortam tanımı yapmaya.

ConfigureApps4_thumb[1]

Environments_thumb[1]

   Ortam; uygulamanızın çalışması için gerekli sistemler bütünü olarak algılanmalıdır. Uygulamanızın isterlerine göre içerisinde bir tek uygulama sunucusu olabileceği gibi kompleks senaryolardan birden çok uygulama sunucusu, veritabanı sunucular, ön bellek sunucuları v.b. yapılar da olabilir. Dolayısıyla yeni bir ortam tanımı yaparken adı, tanımı v.b. bilgilerin yanında bu ortama dahil olan sunucular, desteklenen teknolojiler ve kullanımına izin verilen evreler de belirtilmelidir.

YeniOrtamTanimi_thumb

   Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi temel düzeydeki ortam tanım bilgilerini girmenin yanında Servers segmesinde yer alan Create ya da Link Existing butonları yardımıyla yeni veya varolan sunucuları bu ortam ile ilişkilendirebilirsiniz. Supported Technology Types segmesi ile oluşturduğumuz ortamın hangi teknolojileri desteklediğini belirtebiliriz. Stage Type Security segmesi ise ilişkilendirilebilecek evreleri yönetebilme imkanı sunmakta.

   Release Management makale serisinin bir sonraki makalesinde sürüm yönetimi için önemli adımlardan birisi olan sürüm patikasını tanımlayacak, ardından da örnek bir web uygulamasının ilk sürümüne çıkacağız.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi