TFS Check-in ve Build’lerini “İzleyelim”

   Hatırlarsanız, bir süre önce sizlere Team Foundation Server 2010’da olay aboneliğinden bahsetmiştim. Yaptığımız örnek uygulamayla da Check-in olay bildirimlerini dinlemiştik. Bu makalemde, Team Foundation Server olay bildirimleri ile ilgili öncekli makalemi bir adım ileri taşıyarak yazılım yaşam döngümüzün yoğun temposunda kendimize nasıl eğlenceler oluşturabileceğimizi sizlerle paylaşacağım.

   Günlük işimin bir parçası olarak Team Foundation Server üzerinde yapılan check-in, Build v.b. işlemleri de takip etmekteyim. Mail üzerinden gelen bildirimlerde yapılan check-in’leri ve derlemeleri takip etmek bazen gerçekten de sıkıcı olabiliyor. İşte yine böyle sıkıldığım bir sırada, bu işi nasıl daha eğlenceli hale getirebileceğimi düşünmeye başladım. Klavyenin bir kenarında duran i-buddy Birden aklıma bir süre önce bir web sitesinde reklamını gördüğüm messenger buddy’leri geldi. İçerisinde renkli led’ler bulunan, kanat çırpıp sağa-sola dönebilen ve görüntü olarak da messenger logosuna benzeyen bu oyuncakları biraz araştırdığımda C# API’sine sahip olan i-buddy’ye ulaşmam çok da zor olmadı.

   Temel kullanım amacı MSN olan; bildirim, mesaj ve duygu iletildiğinde bunu görsel olarak gösterebilmeyi hedefleyen bu oyuncak, biraz hayal gücüyle çok daha iyi amaçlar için kullanılabilir. İşte, benim iyi amacım da Team Foundation Server Check-in ve Build’lerini görsel olarak izlemek.

   Ürün’ü satın aldığınızda paketi ile birlikte bir sürücü cd’si de gelmekte; fakat ürün geliştiricileri sadece 32bit sistemleri düşünmüş olacaklar ki 64bit’lik işletim sistemimde sürücüyle birlikte gelen yönetici uygulaması her defasında hata vererek kapanmakta. Ürün’ün web sitesine göz atacak olursanız C# ile geliştirilmiş örnek bir uygulama bulmanız mümkün. Projeyi Visual Studio 2010 ile açtığınızda, öncelikle proje sürümünü yükseltmeniz istenecektir. Bu işlem ardından projeyi derleyerek örnek uygulamayı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, geliştirdiğiniz uygulamaların verilen sürücü ile çalışması için 32bit olarak derlenmesi gerektiği.

   Sürücü’de yaşadığım sıkıntı ve 32bit derleme zorunluluğu doğrusu canımı sıkmıştı. İnternette biraz daha araştırma yapınca iBuddyLib kütüphanesine ulaşmak zor olmadı. Oldukça kolay bir API sunan bu kütüphanenin orjinal kütüphaneye göre en büyük üstünlüğü ise herhangi bir sürücü ihtiyacı olmaması. ibuddy’i USBden bilgisayarınıza bağlamanız uygulamanızın çalışması için yeterli! İşte bu sebeple orjinal sürücü ve kütüphane yerine benim tercihim iBuddyLib’ten yana oldu. iBuddyLib ile kod geliştirilmesi ise aşağıdaki kadar kolay;

IBuddy myBuddy = BuddyManager.Global.AnyBuddy;
myBuddy.HeadColor  = HeadColor.Red;
myBuddy.HeartLight = HeartLight.On;

   Buradaki kodu önceki makalemde paylaştığım olay aboneliği koduyla birleştirdiğimizde ta ta ta tammm, karşınızda alabildiğine görsel, ultra-mega check-in ve build takip oyuncağım!

ta ta ta tammm, karşınızda alabildiğine görsel, ultra-mega check-in ve build takip oyuncağım! :)

    iBuddy desteği sunan TFS Notifier uygulamasının son hali CodePlex’te bulunabilir.

Info

   Güncelleme, 10 Kasım 2011 : Enterprisecoding Video Kanalında yer alan bu makale hakkındaki görsel anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

[tubepress video=’tCGJXSbp9YE’ theme=’youtube’ embeddedHeight=’350′ embeddedWidth=’587′ showInfo=’false’ hd=’true’ views=’false’ title=’false’]

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.