Home TürkçeTeam Foundation Server TFS’nizi E-Support’a Dönüştürün

TFS’nizi E-Support’a Dönüştürün

by Fatih Boy
0 comment

    Team Foundation Server’ı daha beta zamanlarından beri aktif olarak kullanan biri olarak zaman içindeki gelişiminin oldukça etkileyici olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu gelişimler arasında bir İzmir’li olarak en çok sevindiğim ise Team System Web Access’in ürün ailesine katılmasıydı. Team Foundation Server sunumlarıma katıldıysanız eğer bunu zaten biliyorsunuzdur, bilmeyenler için açıklayım; Team System Web Accees TFS ürün ailesi içerisinde yer almadan önce DevBiz Business Solutions tarafından TeamPlain Web Access for Team System adıyla geliştirilmişti. Microsoft, 2007 yılında bu firmayı satın alarak ürünü Team Foundation Server’ın bir parçası olarak ücretsiz kullanıma sunmuştu. Bir İzmir’li olarak gurur duyduğum yanı ise DevBiz Business Solutions’ın İzmir’li bir firma olmasıdır.

   Oldukça şık bir arayüzü olan Team System Web Access yardımıyla Visual Studio içerisinde TFS ile ilgili yapabildiğiniz neredeyse herşeyi yapabilmeniz mümkün. Özellikle aktif kod yazmayıp mevcut geliştirme ekibine destek sunan bir saha destek ekibiniz varsa, web üzerinden ulaşılan böylesi bir ürün paha biçilemez olsa gerek. Peki bu ürünü sahadaki müşterinizden aktif olarak geri bildirim alabileceğiniz, dahası bu geri bildirimleri doğrudan yazılım yaşam döngünüz içerisinde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu makalemde sizlerle Team System Web Access’i nasıl web tabanlı bir E-Support ürünü olarak kullanabileceğinizi paylaşıyor olacağım.

    Team System Web Access’i müşterilerimiz için bir E-Support’a dönüştürmenin ilk adımı, kolay yönetebilmek adına, tüm müşterilerimizi toplanacağı ana TFS grubu olan Musteri grubunu oluşturmak olmalı. Bunu için TFS’nin uygulama katmanının kurulu olduğu bir bilgisayarda, başlat menüsünde yer alan kısayol yardımıyla Team Foundation Server Administration Console’u yetkili kullanıcı olarak açalım.

Team Foundation Server yönetim konsolu

   Yönetim konsolu açıldığında sol tarafta yer alan ağaç menüsünden Application Tier (Uygulama katmanı) seçildiğinde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Grubumuzu bu ekranın sol tarafında yer alan Group Membership (Grup üyeliği) linki yardımıyla açılan Global Groups (Global Gruplar) diyalogunda tanımlayabiliriz;

Team Foundation Server global gruplar diyalogu yardımıyla yeni bir grup tanımlanabilir

   Diyalogun sağ alt kösesinde yer alan New (Yeni) butonu vasıtasıyla açılan ekranda Musteri grubu tanımlanabilir;

Create new Team Foundation Server group diyalogu yardımıyla müşterilerimize ait grubumuzu oluşturuyoruz

Grubu başarılı şekilde oluşturduğumuzda Global Groups diyalogunda listelendiğini görebiliriz

   Yukarıdaki adımlar ardından Team Foundation Server içerisinde Musteri grubumuzu tanımlamış oluyoruz, Şimdi sırada bu gruba Team System Web Access’te sadece iş kalemi işlemleri için yetki vemeye. Bu yetkinin verilmesi için az önce oluşturduğumuz grubu Global Groups ekranında yer alan [Team Foundation]\Work Item Only View Users grubuna dahil etmeliyiz. Diyalogta görülen Work Item Only View Users seçilerek sağ alt köşedeki Properties (Özellikler) butonuna basıyoruz.

View Item Only View User grubu özellikleri

   Daha önceden bu grupta herhangi bir işlem yapılmadığı için gördüğünüz gibi herhangi bir üyesi bulunmamakta. Gruba, az önce oluşturduğumuz Musteri grubunu eklemek için ekranın altında yer alan Add Member (Üye ekle) bölümüne gelerek Team Foundation Server Group seçili iken Add (ekle) butonuna basmalıyız.

Listelenen grup listesi içerisinden [TEAM FOUNDATION]\Musteri grubu seçilmeli

   Karşımıza gelen grup listesinden [TEAM FOUNDATION]\Musteri gruba eklemek üzere seçtikten sonra bu diyalog ve bir önceki diyalogtan ok butonları vasıtasıyla çıkabiliriz.

   Bir sonraki adımda oluşturduğumuz grup üyelerinin sadece yetkili oldukları projeleri görebilmeklerini sağlamalıyız. Bunu için Team Foundation Server Administration Console’un solda yer alan ağaç listesinde Application Tier seçili iken sağ bölümde bulunan Administer Security (Güvenliği Yöneticisi) linkine basarak Global Security (Global Güvenlik) diyalogunu açıyoruz.

Global yetkilerin gösterildiği Global Securit diyalogu

   Az önce oluştruduğumuz Musteri grubunu bu ekranda görebilmek için Add users and groups bölümünde Team Foundation Server Group seçili iken Add butonuna basıyoruz.

Musteri grubumuzu global güvenlik grupları arasına ekliyoruz

   Gelen liste içerisinde Musteri grubumuzu seçerek, eklenmesi için ok butonuna basıyoruz. Global Security diyaloguna geri döndüğümüzde Musteri grubumuz seçili iken aşağıda yer alan Permissions (İzinler) bölümünde hiç bir seçeneği seçili olmadığını teyit ettikten sonra Use full Web Access features (Tüm Web Erişim özelliklerini kullan) yetkisi için Deny (reddet) seçeneğini seçiyoruz.

Musteri grubumuza hiç bir yetki vermeden"Use full Web Access features" yetkisi için Deny diyoruz

 

   Bu işlem ardından Close (Kapat) butonu yardımıyla diyalogtan çıkabiliriz.

   Geldiğimiz noktada artık grup tanımlamaları ile ilgili işlerimizi tamamlamış oluyoruz, sıra geldi grubumuzu projemize eklemeye. Visual Studio 2010’u açarak Team Explorer penceresine gelip yetki vermek istediğimiz projeyi seçmeli ve sağ tıklama menüsünden Team Project Settings –> Group Membership (Ekip proje ayarları –> Grup üyeliği) seçeneğini seçmeliyiz.

Group Membership diyalogunu açıyoruz

   Açılan Project Groups (Proje Grupları) diyalogu bize proje grup üyeliklerini belirlemekte yardımcı olacaktır.

Grubuna üye eklemek için Contributers'ü seçiyoruz

    Listelenen gruplardan [PROJEMİZİN ADI]\Contributers’ı seçerek Properties (özellikler) butonuna basıyoruz.

Contributers grubuna "[TEAM FOUNDATION]\Work Item Only View Users"ı ekliyoruz

   Açılan ekranda daa önce de yaptıklarımıza benzer şekilde Team Foundation Server gruplarından Work Item Only View Users’ı seçerek listeye ekliyoruz.

   Bu işlemler ardından grubumuza gerekli tüm yetkiler verilmiş durumda, artık gruba kullanıcı ekleme zamanı. Global Groups –> [TEAM FOUNDATION]\Musteri –> Properties –> AddMusteri grubumuza müşterilerimizi ekliyoruz

   Tüm bu adımları takip etmeniz sonrasında artık işlem tamamlanmış olacaktır. Test için oluşturduğunuz kullanıcı ile Team System Web Access sayfasına girişi yaptığınızda aşağıdaki şekilde sadece Work Item kalemleri görüntülenecektir;

Eklediğimiz müşteri kullanıcısı ile Team System Web Access'e giriş yapıldığında sadece kullanıcının kendi iş kalemlerinin görüntülendiği görülecektir

   Dilerseniz ana müşteri grubumuz olan [TEAM FOUNDATION]\Musteri grubuna alt gruplar ekleyebilir ve projelerimize sadece ilgili müşteri grubu için yetki verebiliriz. Bu sayede yetkiler daha kolay yönetiliyor olacaktır.

   Bu yöntem ile ilgili yaşanabilecek tek sıkıntı müşterinin iş adımları ve iç yazışmalar gibi Work Item üzerindeki değişiklikleri görebilecek olmasıdır. Bu duruma çözüm olarak müşterinin girdiği istekten yeni bir Linked Work Item (Bağlantılı İş Kalemi) oluşturarak tüm iç süreci bu iş kalemi üzerinden devam ettirmektir. Bu senaryoda müşteri linked work item’ın içeriğini yetkisi olmadığı için göremeyecektir. Bu çözümün tek baş ağrıtıcı tarafı ilişkili iç iş kalemi kapatılırken üst kalemin kapatılmaması olacaktır; fakat bu yazılacak TFS eklentileri ile aşılamayacak bir durum değildir.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi