Tüm Ip Adresleri için Wildcard DNS Hizmetleri

Sanal makine üzerinde yaptığım pek çok deneme sırasında makinelere ip adresi yerine dns kayıtları ile gitmem gerekiyor. Windows host dosyalarının wildcard DNS desteği olmadığını düşündüğümüzde ilk alternatifimiz ip, host bilgilerini host dosyasına girmek oluyor. Özellikle Kubernetes ya da Openshift ile uğraşıyorsanız bu iş daha da yorucu hale gelebiliyor. Bu yüzden sıklıkla kullandığım wildcard DNS servislerini benzer problemler yaşayanlara faydalı olması adına bu makale altında paylaşmak istiyorum.

Joker DNS hizmeti de diyebileceğimiz bu online servisler sayesinde herhangi bir ip adresine bir ya da birden fazla DNS kaydını yönlendirebiliriz.

Nip.io

En sık kullandığım servis olan nip.io, ip adresini . ya da – karakteri ile kabul ediyor. ek olarak herhangi bir ön ek’de ekleyebiliyorsunuz.

Konuyu biraz daha netleştirmek adına; 192.168.1.2 ip’li bir makine’ye uygulama1 ve uygulama2 adıyla web uygulamaları  kurduğunuzu varsayalım. Web tarayıcısından http://uygulama1-192-168-1-2.nip.io adresini girdiğiniz nip.io size 192.168.1.2 ip adresini dns kaydı olarak dönecektir. Dolayısıyla da tarayıcınız local ağınızdaki makineye yönlenecektir. Benzer şekilde http://uygulama2.192.168.1.2.nip.io adresi de aynı ip adresinde sonlanacaktır.

nip.io’daki temel mantık; [herhangi bir şey][. ya da –][İp adresi].nip.io şeklindedir.

Detay bilgiye nip.io ana sayfasında bulacağınız bu proje kodları Apache 2.0 lisansıyla github’ta bulunabilir.

Xip.io

Xip.io’da seçenekler biraz daha kısıtlı olmakla birlikte yine de kullanılabilecek bir alternatif.  Xip.io size [herhangi bir şey][.][İp adresi].xip.io formatında destek sunuyor. Nip.io’dan farklı olarak ayraç olarak sadece nokta karakteri desteklenmekte.

Sslip.io

Sslip.io hizmeti xip.io alternatifi olarak ortaya çıkmakta. Nip.io gibi . ve – karakterleri desteklenmekte. Nip.io’dan farklı olarak *.sslip.io ssl sertifikası kullanmaları nedeniyle ssl üzerinden de kullanılabilmekte. Bir diğer öne çıkan özelliği de Ipv4 yanında Ipv6 desteklerinin bulunması. Ek olarak kendi alan adınız altında kullanabilmenize olanak sunmaktalar. Bunun için ek bir hosting yapmanıze gerek bulunmuyor.

Ipv6.name

Ipv6.name adından da anlaşılacağı gibi Ipv6 kullanım senaryoları için özelleşmiş bir servis. Xip.io’nın Ipv6 versiyonu olarak düşünülebilir.

HipIO

HipIO yukarıdakiler gibi online hizmet veren bir servis olmamakla birlikte Elastic ekibince hazırlanarak kaynak kodları Nip.IO gibi Github’ta yayınlanmış bir projedir.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.