Home Türkçe TypeScript’te Tünelin Sonu Gözüktü

TypeScript’te Tünelin Sonu Gözüktü

by Fatih Boy
2 comments

   Bugünkü yeni sürüm fırtınası arasında gözünüzden kaçmıştır belki diye düşünerek TypeScript’e ayrı bir gönderi ayırmak istedim; sessiz sedasız TypeScript 0.9.1.1 yayınlandı.

   Pek çokları TypeScript’in 1.0 sürümünün Visual Studio 2013 ile birlikte yayınlanacağı düşüncesindeydi, bekledikleri olmadı… Aslına bakarsanız bir süredir Microsoft geliştirme bölümünce yayınlanan pek çok ürün Visual Studio (dolayısıyla da .Net framework) sürüm takviminden ayrı bir takvime sahip. TypeScript’te tabi ki buna bir istisna değil.

   Visual Studio 2013’ü bilgisayarınıza kurduktan sonra TypeScript ile oynamaya başlamak isterseniz sizi bir süpriz bekliyor;

TypeScript

   Öncelikle güncel TypeScript sürümünü kurmalısınız! Winking smile

 

Ok, bu işlem kolay. Diyaloga ok deyip açılan sayfalardaki yönergeleri takip etmeniz yeterli;

TypeScript-Guncel

 

   Bunu atlattığımıza göre şimdi biraz detaylar;

   Bu sürüm ardından TypeScript için tünelin sonundaki ışık gözüktü desek doğru olacaktır. İlk ana sürümü için yol haritası artık iyiden iyiye netleşti. Önümüzde TypeScript 1.0’a ulaşmadan önce iki temel sürüm kaldı : 0.9.5 ve 1.0 RC.

   0.9.5 sürümü TypeScript açısından önemli; çünkü bu sürümle birlikte TypeScript 1.0 Spec.’leri netleşmiş olacak. 1.0 RC sürümü adından da anlaşılacağı gibi daha çok hata düzeltme ve performans arttırımına yoğunlaşmış olacak.

   Her ne kadar pek çok önemli projede kullanılır olsa da 1.0 sürümü çıkmadan projelerde kullanılmasını tavsiye etmiyorum.. En azından 0.9.5 sürümü çıkana kadar.. Bunu söylememdeki en önemli neden TypeScript spec.’lerinin halen daha değişebilir olması; ama 0.9.5 sonrasında bu konuda büyük bir süpriz beklemiyorum. 1.0 sürümü ile birlikte de artık geriye dönük uyumluluk desteğine de kavuşacağımıza göre hiç bir problem yok.

   Güncel TypeScript yol haritasını merak edenleriniz buradan ulaşabilirler.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 comments

@vukizmaz 17 Ekim 2013 - 18:07

RT @fatihboy: TypeScript’te Tünelin Sonu Gözüktü http://t.co/Vg4xIWeLZH

Reply
@serdalkepil 26 Ekim 2013 - 16:49

TypeScript’te Tünelin Sonu Gözüktü | Fatih’in Notları (via @PhonlyApp) http://t.co/8MH2M8UhC3

Reply

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi