Visual Studio 2010 Pul Önizleme Özelliğini Açmak

Visual Studio 2008 içerisinde Ctrl+Tab tuş kombinasyonunu kullananlar Visual Studio 2010 RTM sürümünde pul önizlemelerinin (Thumbnail Preview) eksikliğini hissedeceklerdir. Pul önizlemeler, Ctrl+Tab tuş kombinasyonun aktif segme listesinin listelendiği pencerenin sağ köşesinde yer alan ve seçili segmeye ait küçük bir önizleme görüntüsü sunan faydalı bir özelliktir.

Bu özellik Visual Studio 2010’da da RTM sürümü öncesinde aktif olmasına karşın RTM sürümününün çıkmasının arifesinde kapatılmıştır. Kapatılma sebebi ise; özellikle netbook gibi düşük konfigurasyonlu GPU bulunduran donanımlarda Ctrl+Tab kullanımında önemli yavaşlamalara sebep olmasıydı.

ShowThumbnailsOnNavigation özelliği açılmadan önce

Masaüstü bilgisayarları gibi daha iyi donanıma sahip sistemlerde bu özelliğin kullanılmak istenebileceğini düşünen Visual Studio geliştiricileri özelliği tamamen kaldırmak yerine kayıt kütüğündeki bir anahtar yardımıyla gizlemeyi tercih etmişler. Bu özelliği açmak isterniz başla münüsünde çalıştır’a (Win+R) aşağıdaki satırı yazarak enter tuşuna basmanız yeterli. Üstelik özelliğin aktif olması için Visual Studio’nun yeniden başlatılmasına da gerek yok.

ShowThumbnailsOnNavigation özelliği açıldığında

reg ADD HKCU\Software\Microsoft\VisualStudio\10.0\General /v ShowThumbnailsOnNavigation /t REG_DWORD /d 1

Bu özelliği kapatmak için ise aşağıdaki komutu kullanmalısınız (eski değerin üzerine yazacaktır);

reg ADD HKCU\Software\Microsoft\VisualStudio\10.0\General /v ShowThumbnailsOnNavigation /t REG_DWORD /d 0

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.