Visual Studio 2008 içerisinde Ctrl+Tab tuş kombinasyonunu kullananlar Visual Studio 2010 RTM sürümünde pul önizlemelerinin (Thumbnail Preview) eksikliğini hissedeceklerdir. Pul önizlemeler, Ctrl+Tab tuş kombinasyonun aktif segme listesinin listelendiği pencerenin sağ köşesinde yer alan ve seçili segmeye ait küçük bir önizleme görüntüsü sunan faydalı bir özelliktir.

Bu özellik Visual Studio 2010’da da RTM sürümü öncesinde aktif olmasına karşın RTM sürümününün çıkmasının arifesinde kapatılmıştır. Kapatılma sebebi ise; özellikle netbook gibi düşük konfigurasyonlu GPU bulunduran donanımlarda Ctrl+Tab kullanımında önemli yavaşlamalara sebep olmasıydı.

ShowThumbnailsOnNavigation özelliği açılmadan önce

Masaüstü bilgisayarları gibi daha iyi donanıma sahip sistemlerde bu özelliğin kullanılmak istenebileceğini düşünen Visual Studio geliştiricileri özelliği tamamen kaldırmak yerine kayıt kütüğündeki bir anahtar yardımıyla gizlemeyi tercih etmişler. Bu özelliği açmak isterniz başla münüsünde çalıştır’a (Win+R) aşağıdaki satırı yazarak enter tuşuna basmanız yeterli. Üstelik özelliğin aktif olması için Visual Studio’nun yeniden başlatılmasına da gerek yok.

ShowThumbnailsOnNavigation özelliği açıldığında

reg ADD HKCU\Software\Microsoft\VisualStudio\10.0\General /v ShowThumbnailsOnNavigation /t REG_DWORD /d 1

Bu özelliği kapatmak için ise aşağıdaki komutu kullanmalısınız (eski değerin üzerine yazacaktır);

reg ADD HKCU\Software\Microsoft\VisualStudio\10.0\General /v ShowThumbnailsOnNavigation /t REG_DWORD /d 0

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi