Günümüz masaüstü uygulamaları ve masaüstü işletim sistemlerinden sonra son zamanlarda yeni bir trend baş gösterdi : Web Masaüstü (WebDesktop/WebTop)

    Günümüz web uygulamaları, gerek çeşitliliğinin artması, gerekse de kullanılan teknolojinin gelişmesiyle birlikte, giderek yaygınlaşmakta. Microsoft Office, Google Docs & Spreadsheets, Google Talk, Microsoft Live Mail, Yahoo! Mail gibi büyük firmaların at koşturduğu web uygulamaları pazarı giderek kızışırken; portatif, kurulum gerektirmeyen ve dünyanın herhangi bir yerinden ulaşabileceğiniz bir masaüstünün gerçeğe dönüşmesi de kaçınılmazdı.

   Web masaüstü, web uygulamalarının network ortamında bir araya gelmesinden oluşur. Bir web sunucusu üzerinde çalışan sanal bir masaüstü olarak düşünülebilir ve anlık mesajlaşma, e-mail, kontak, takvim, news ve rss okuyucu, hatta dosya saklama gibi fonksiyonalitelere sahiptirler. Temelde Flash ve Ajax teknolojileri kullanılmaktadır. Hızla gelişen yazılım dünyasında inanıyorum ki WebTop’lar giderek artan bir popülerliğe sahip olacak ve giderek yaygınlaşacaklar.

Aşağıda, hali hazırda geliştirilmesi devam etmekte olan bir kaç webtop uygulamasını bulabilirsiniz.

AdıMotorÜcretsiz
DesktopTwoFlashEvet
EyeOSAjaxEvet
FenestelaAjaxHayır
GoowyFlashEvet
ProtoPageAjaxEvet
WebtopOSAjaxEvet
YouOSAjaxEvet
XinDeskAjaxEvet (Davetiye Şart)

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi