Web Masaüstü

Günümüz masaüstü uygulamaları ve masaüstü işletim sistemlerinden sonra son zamanlarda yeni bir trend baş gösterdi : Web Masaüstü (WebDesktop/WebTop)

    Günümüz web uygulamaları, gerek çeşitliliğinin artması, gerekse de kullanılan teknolojinin gelişmesiyle birlikte, giderek yaygınlaşmakta. Microsoft Office, Google Docs & Spreadsheets, Google Talk, Microsoft Live Mail, Yahoo! Mail gibi büyük firmaların at koşturduğu web uygulamaları pazarı giderek kızışırken; portatif, kurulum gerektirmeyen ve dünyanın herhangi bir yerinden ulaşabileceğiniz bir masaüstünün gerçeğe dönüşmesi de kaçınılmazdı.

   Web masaüstü, web uygulamalarının network ortamında bir araya gelmesinden oluşur. Bir web sunucusu üzerinde çalışan sanal bir masaüstü olarak düşünülebilir ve anlık mesajlaşma, e-mail, kontak, takvim, news ve rss okuyucu, hatta dosya saklama gibi fonksiyonalitelere sahiptirler. Temelde Flash ve Ajax teknolojileri kullanılmaktadır. Hızla gelişen yazılım dünyasında inanıyorum ki WebTop’lar giderek artan bir popülerliğe sahip olacak ve giderek yaygınlaşacaklar.

Aşağıda, hali hazırda geliştirilmesi devam etmekte olan bir kaç webtop uygulamasını bulabilirsiniz.

AdıMotorÜcretsiz
DesktopTwoFlashEvet
EyeOSAjaxEvet
FenestelaAjaxHayır
GoowyFlashEvet
ProtoPageAjaxEvet
WebtopOSAjaxEvet
YouOSAjaxEvet
XinDeskAjaxEvet (Davetiye Şart)

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.