Windows 8.1 : Masaüstünde Açılma

    Dün gerçekleşen //Build/ 2013 ilk gün keynote ile birlikte bir süredir beklediğimiz Windows 8.1 ön izlemesi yayınlanmış oldu. Bu sürümün en göz önünde olan özellikleri ise şüphesiz ki başlat menü ikonunun geri dönüşü ve açılışta başlat menüsüyle karşılaşmak yerine masaüstüne düşmek.

   Windows 8.1 kurulumunun hemen ardından işletim sistemi açıldığı gibi başlat menüsü ikonunu görebiliyorsunuz;

Start-Menu-Button

   Hatta bu ikonda bizim için saklanmış bir de sürpriz yer alıyor. İkona sağ tıkladığımızda karşımıza sık gerçekleştirdiğimiz bazı işlemlerimizin listelendiği bir menü gelecek;

Başlat menü ikonuna yerleştirilmiş menü

  Başta göremediğimiz ise başlat menüsü yerine masaüstü ile karşılaşmak… İlk defa kullananlar bu noktada şüpheye düşeceklerdir : “Windows 8.1 ön izlemesinde bu özellik aktif değil mi??”. Tabi ki bu özellik ön izlemede var; ama varsayılan olarak aktif değil. Açma ise oldukça kolay. Tek yapmanız gereken taskbar’a sağ tıklayarak properties seçeneği yardımıyla “Taskbar and Navigation properties” diyaloğunu açmak.

"Go to the desktop instead of Start when I sign in” seçeği sayesinde açılışta masaüstüne düşebiliriz

  Gelen diyalogda yer alan navigation segmesindeki “start screen” seçenekleri arasında yer alan “Go to the desktop instead of Start when I sign in”  seçeneğinin seçilmesiyle birlikte artık açılışta doğrudan masaüstüne düşebileceksiniz.

Fatih Boy

Ankara'da yaşayan Fatih, kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. Devops, ALM süreçleri, kurumsal veri yolu sistemleri, kurumsal altyapı ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Boş zamanlarında açık kaynak kodlu projeler geliştirmeyi ve bilgisini yazdığı makalelerle paylaşmayı seven Fatih, aynı zamanda Visual C# ve Visual Studio teknolojileri konusundan Microsoft tarafından altı yıl üst üste MVP (En Değerli Profesyonel) ödülüne layık görülmüştür. İş hayatı boyunca masaüstü uygulamaları, web teknolojileri, akıllı istemciler gibi konularda Asp.Net, Php, C#, Java programlama dilleri ve MySql, MsSql ve Oracle gibi veritabanı yönetim yazılımları ile çalışmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan makalelerini gerek İngilizce bloğunda, gerekse de Türkçe bloğunda bulabileceğiniz gibi web sitesinden de açık kaynak kodlu geliştirdiği yazılımlarına ulaşabilirsiniz. vCard - Twitter - Facebook

3 yorum

 1. Mücahit İNEL   •  

  Fatih Bey peki sizce bu yayınlanan sürümü bilgisayarımıza kalıcı olarak kurmak sağlıklı mı? Sonuçta önizleme sürüm

  • Fatih Boy   •     Yazar

   Merhaba Mücahit,
   Tabi ki bir ön izleme sürümünü üretim ortamında kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Sanal makine üzerinde denenmesi daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.