Dün (1 Haziran 2011) D9 konferansında Microsoft Windows’un bir sonraki sürümünü (kod adı Windows 8 ) tanıttı. Pek çok noktası elden geçirilen Windows’un bu yeni sürümü gerçekten de Microsoft adına önemli bir adım. Microsoft’un deyimiyle Windows 8, ciplerinden arayüzüne Windows’un baştan oluşturulması.

Windows 8 : Yeni Başlat Menüsü

   Bu baştan oluşturulma neticesinde ise daha hızlı, akıcı ve dinamik hale gelen Windows; artık sadece dokunmatik olan cihazlardan geniş ekranlara, klavye ve fareye sahip olan/olmayan cihazlara kadar pek çok farklı donanıma sahip cihazda rahatlıkla kullanılabiliyor olacak.

Windows 8 : Demo

   Özellikle tablet pazarını uzun zamandır android’in eline bırakmış olan Microsoft, Windows 8 ile birlikte gözünü bu pazara da dikmiş oluyor. Peki hedef sadece tablet cihazlar mı? yanıt tabi ki hayır… Daha düşük donanım ihtiyacına sahip olan Windows 8 masaüstü, notebook, netbook, tablet ve hatta akıllı televizyonlarda yerini almaya hazırlanıyor.

Windows 8 : RSS okuyucusu

    Windows 8 ile ilgili bir başka ilginç ve bir o kadar da önemli nokta da, bu yeni işletim sisteminin System on a Chip (SoC) desteği sunuyor olması. Özellikle ARM işlemcilere özgü geliştirilecek olan Windows 8 SoC sürümleri daha uzun batarya süresi sunarken aynı zamanda da daha düşük donanım boyutu sunulabilmesinin de önünü açacak. Tabi ki Windows 8 SoC sürümleri sisteme gömülü geleceğinden güncel uygulama desteğini bulut uygulamaları sayesinde sunuyor olacak.

Windows 8 : Tweet@rama uygulaması

   Alışık olduğumuz işletim sistemlerinden farklı olarak dosya sisteminde dolaşır gibi uygulamaların sunduğu verilerde de dolaşabiliyor olacağız. Bu sayede örneğin; bir kamera uygulamasının çektiği görüntü dosya sistemine saklanmadan bir Twitter istemcisi tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor olacak.

Build Konferansı

   Windows 8 tanıtımında bir başka nokta da Microsoft’un yeni bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olması : BUILD. Yazılım ve donanım geliştiricilere yönelik olan ve 13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu konferansta katılımcılar yeni Windows sürümlerindeki pek çok özelliği daha yakından tanıma fırsatı buluyor olacaklar. Windows 8 üzerinde yazılım geliştirmek isteyenler için herhalde en büyük süpriz bu yeni işletim sisteminde yazılım geliştirmenin ne kadar kolay olduğu olacaktır. Üzerinde hazır olarak gelecek olan İnternet Explorer 10 beraberinde Html5, donanım destekli grafik hızlandırılar gibi güçlü bir alt yapı sunarak Bulut uygulamalarının rahatlıkla ve akıcı olarak çalışmasını sağlayacak.

   Aşağıda Microsoft tarafından yayınlanan Windows 8 tanıtımlarında ilkini bulabilirsiniz;

   Aşağıda Microsoft’un COMPUTEX 2011 için düzenlediği Partner Preview (Taipei, Taiwan) etkinliğine ait videdo da Windows 8’i daha detaylı görebilirsiniz;

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi