Uzun zamandır sistemime kuracağım uygulamaları ilk olarak MS Virtual PC ya da VMware Player gibi sanal makineler üzerinde denemeyi alışkanlık edindim. Dolayısıyla da çok sık olarak bu sanal makineleri kullanıyorum. Sanırım biraz tembelim ki bu sanal makinelerin her açılışta bana kullanıcı adı ve şifre sormalarından sıkılarak buna bir çözüm aradım.

Şanslıyım ki fazla uğraşmadan aşağıda aktaracağım çözümle karşılaştım. Windows işletim sistemlerinde bir kaç ufak kayıt kütüğü ayarından sonra artık sanal makineniz kullanıcı adı ve şifre sormadan otomatik olarak açılacak. Aşağıda gördüğünüz değerleri HKEY_LOCAL_MACHINE altında bulacağınız Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon içerisinde olması ve gerekli değerlerin verilmesi gerekli.

Kayıt Veri Türü Açıklama
AutoAdminLogon REG_SZ Bu kaydın değerinin 1 olması durumunda windows açılışta otomatik olarak aşağıdaki login bilgileriyle sisteme giriş yapmaya çalışacaktır. 0 ise bu durumu iptal eder.
DefaultUserName REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan kullanıcı adı
DefaultPassword REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan şifre
DefaultDomainName REG_SZ Login işlemi sırasında kullanılacak olan varsayılan etkin alan adı

Şifre konusunda ufak bir hatırlatma yapmak isterim. Bu alana yazacağınız bilgi herhangi bir şifreleme algoritmasına tabi olmayıp düz metin biçiminde olmalıdır. Bu da beraberinde doğal olarak bir güvenlik problemi doğurmaktadır

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi